Prasa: Państwa bałtyckie już nie są przeciwne Gazociągowi Północnemu

Polska Agencja Prasowa SA
09-06-2006, 10:33

Rosyjska prasa pisze w piątek, że uczestnicy czwartkowego szczytu Rady Państw Morza Bałtyckiego w Reykjaviku nie sprzeciwiali się budowie Gazociągu Północnego.

Rosyjska prasa pisze w piątek, że uczestnicy czwartkowego szczytu Rady Państw Morza Bałtyckiego w Reykjaviku nie sprzeciwiali się budowie Gazociągu Północnego.

Zarówno "Gazieta", jak i rządowa "Rossijskaja Gazieta" podkreślają, że premier Rosji Michaił Fradkow zinterpretował brak sprzeciwu jako gotowość przyłączenia się do projektu.

Dziennik "Gazieta" cytuje premiera Islandii Halldora Asgrimssona, który na pytanie, czy Gazociąg Północny był przedmiotem obrad, odparł: "Tej sprawy nie omawiano i nikt nie powiedział nic przeciwko temu projektowi".

Premier Szwecji Goeran Persson oświadczył natomiast - jak pisze "Gazieta" - że Gazociąg Północny to projekt całkowicie przejrzysty, który w żadnym wypadku nie powinien doprowadzić do konfliktów w regionie, i dodał, że "mogłoby to być dobrym przykładem dyplomacji energetycznej".

Jak podkreśla dziennik, milczenie zachowały też w Reykaviku państwa najaktywniej protestujące wcześniej przeciwko budowie gazociągu, czyli Finlandia i Polska.

"Milczenie polskiego premiera (Kazimierza Marcinkewicza) tłumaczy się szeregiem innych, nie najprzyjemniejszych dla tego kraju spraw będących przedmiotem obrad" - pisze "Gazieta".

"Bardziej rozwinięte państwa bałtyckie wyrażały +poważne zaniepokojenie+ takimi problemami jak nielegalna imigracja i kradzież samochodów. Wszystko to było adresowane przede wszystkim do Polski. Biorąc pod uwagę zaniepokojenie partnerów, Polska nie zaprotestowała przeciw Gazociągowi Północnemu najprawdopodobniej ze względów politycznych" - uważa rosyjski dziennik.

Małgorzata Wyrzykowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prasa: Państwa bałtyckie już nie są przeciwne Gazociągowi Północnemu