Prasa: rekordowe inwestycje zagraniczne w zeszłym roku

PAP
opublikowano: 23-05-2017, 12:03
aktualizacja: 23-05-2017, 12:05

Rekordową wysokość osiągnęły w zeszłym roku zagraniczne inwestycje na Węgrzech: wyniosły 3,2 mld euro – poinformował we wtorek dziennik „Magyar Idoek”, powołując się na dane Narodowej Agencji Inwestycyjnej (HIPA).

Wysokość ubiegłorocznych inwestycji ponaddwukrotnie (o 131 proc.) przekroczyła poziom z roku 2015 – podała HIPA.

Najwięcej, bo 1,7 mld euro, ulokowali na Węgrzech inwestorzy z Niemiec (52 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych). Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone (400 mln, 12,3 proc. ) i Korea Południowa (300 mln, 9,2 proc.).

Niemcy i USA prowadzą także pod względem miejsc pracy na Węgrzech, które przyniosą ogłoszone w zeszłym roku projekty – przypada na nie odpowiednio 5660 (32 proc.) i 3370 (19 proc.) nowych miejsc pracy. Trzecie miejsce zajęła Dania z 1680 miejscami pracy.

Najwięcej nowych miejsc pracy inwestorzy stworzą w sektorze motoryzacyjnym, a w następnej kolejności – w sektorze usługowym i spożywczym.

Najważniejszym projektem przemysłowym 2016 r. była zapowiedziana latem inwestycja Mercedesa-Benza wys. miliarda euro. Firma zbuduje na Węgrzech obok swoich zakładów w Kecskemecie nową fabrykę, która ma produkować 150 tys. samochodów rocznie i stworzyć 2500 nowych miejsc pracy.

Inne ważne projekty to inwestycje Samsunga BDI w Goed na północy Węgier (300 mln euro), powiększenie zakładów producenta sprzętu medycznego BD w Tatabanya w pn.-zach. Węgrzech (108 mln) i ośrodek produkcji żywności dla zwierząt Nestle (64 mln euro).

Wśród czynników zachęcających lokowaniu kapitału na Węgrzech inwestorzy wymieniali sprzyjające środowisko podatkowe oraz wykwalifikowaną siłę roboczą. HIPA oceniła, że w tej pierwszej dziedzinie bardzo korzystny jest 9-procentowy podatek dochodowy od osób prawnych. Agencja oceniła też, że węgierska siłą robocza jest wydajna, a wśród dyplomowanych pracowników w regionie właśnie na Węgrzech jest najwięcej osób mówiących płynnie po angielsku i niemiecku oraz w językach egzotycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prasa: rekordowe inwestycje zagraniczne w zeszłym roku