Prasa ujawniła testament generała Franco

  • DI
opublikowano: 19-11-2019, 22:00

Szczegóły testamentu, przygotowanego na kilka lat przed śmiercią przez gen. Francisco Franco, ujawnił dziennik „El Mundo”.

Były dyktator pozostawił żonie i córce 28,5 mln peset, czyli obecnie około 1,8 mln euro. Z treści powstałego w 1968 r. testamentu wynika, że na czterech kontach bankowych Franco zgromadził około 1 mln peset. Posiadał też akcje firm oraz kilka nieruchomości. Najdroższym dobrem posiadanym przez byłego hiszpańskiego premiera był pałac Pazo de Meiras, o wartości szacowanej w dniu sporządzenia testamentu na ponad 14 mln peset. Pochodząca z XIX w. budowla znajduje się w prowincji La Coruña. Dokument przygotowany ponad siedem lat przed śmiercią gen. Franco zawiera też wzmiankę dotyczącą jego pochówku: „Sprawy związane z pochówkiem, ceremonią pogrzebową i modlitwami za duszę zmarłego powinny odbyć się zgodnie z wolną wolą osób dziedziczących”.

Rodzina Franco utrzymuje, że przed śmiercią generał deklarował, że chce być pochowany w mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos). 24 października prochy Franco zostały przeniesione z bazyliki w mauzoleum w Dolinie Poległych na cmentarz położony w miejscowości El Pardo pod Madrytem. Ponowny pochówek generała został przeprowadzony z inicjatywy socjalistycznego rządu Pedra Sancheza. Premier twierdził, że przeniesienie szczątków jest „konieczne z powodu zainicjowania przez generała zamachu stanu” w 1936 r., który przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową, a obecność Franco „uwłaczała pamięci” spoczywających w Dolinie Poległych ponad 30 tys. ofiar tego konfliktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane