Praterm stawia na biomasę

KSA
opublikowano: 12-10-2007, 00:00

Spółka przejęła kontrolę nad firmą Eurobiomass, która produkuje kotły do spalania biomasy.

Spółka przejęła kontrolę nad firmą Eurobiomass, która produkuje kotły do spalania biomasy.

Prawie za 180 tys. zł działający w branży ciepłowniczej Praterm kupił 50 proc. udziałów Eurobiomassy. Zamierza podwyższyć kapitał zakładowy spółki, dzięki czemu zwiększy zaangażowanie do 80 proc. Eurobiomass wytwarza kotły do spalania wszystkich rodzajów biomasy. Zarząd podaje, że z udziałem tej spółki była budowana większość działających w Polsce tego typu instalacji. Teraz Eurobiomass sprzedaje produkty głównie za granicę, przede wszystkim do Niemiec. Docelowo ma nie tylko produkować kotły, ale także wykonywać prace modernizacyjne i odtworzeniowe, które dotychczas Praterm zlecał zewnętrznym firmom.

— Spodziewamy się bardzo dynamicznego rozwoju Eurobiomassy. W tym roku przychody spółki wyniosą około 6 mln zł, w przyszłym około 10 mln zł, a w 2009 nawet do 30 mln zł — szacuje Edward Kowalewski, prezes Pratermu.

Eurobiomass buduje też bardziej skomplikowane technologicznie kotły do spalania osadów z oczyszczalni ścieków. Popioły powstałe po ich spaleniu mogą być wyrzucane na zwykłe wysypiska śmieci.

— Z tego powodu coraz więcej gmin w Polsce będzie decydować się na budowę spalarni osadów pościekowych — tłumaczy Lucjan Przykorski, wiceprezes Pratermu.

Do 2013 r. Praterm zamierza zainwestować do 100 mln zł w dzierżawę gruntów, na których uprawiane będą rośliny energetyczne. Chce produkować do 400 tys. ton biomasy (odpowiada to około 250 tys. ton węgla). Będzie ją sprzedawać i wykorzystywać we własnych ciepłowniach i elektrociepłowniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy