Prawdopodobne drugie dno recesji w eurolandzie

opublikowano: 12-01-2021, 11:26

Na początku 2021 roku gospodarka strefy euro prawdopodobnie znów znajdzie się w recesji z powodu ograniczeń wprowadzonych pod koniec ubiegłego roku w związku z nasileniem się pandemii.

Analitycy banków, w tym JP Morgan Chase i UBS Group, obniżyli prognozy z powodu wprowadzonych ograniczeń w krajach strefy euro, wolnego tempa szczepień oraz zakłóceń w handlu spowodowanych przez brexit. Katharina Utermoehl, ekonomistka Allianz SE uważa, że największym problemem są przedłużające się restrykcje.

Bloomberg Economics prognozuje obecnie, że gospodarka eurolandu zanotuje spadek o 4 proc. w pierwszym kwartale. Wcześniej zapowiadano wzrost o 1,3 proc. JP Morgan Chase, według którego w czwartym kwartale PKB strefy euro spadł o 9 proc., oczekuje jego dalszej zniżki o 1,0 proc. w pierwszym kwartale 2021 roku. Wcześniej prognozował wzrost PKB o 2 proc. po pierwszych trzech miesiącach roku. UBS obniżył prognozę dla gospodarki eurolandu z 2 proc. wzrostu do 0,4 proc. spadku w pierwszym kwartale 2021 roku. ING Groep oczekuje „w najlepszym przypadku” zerowej dynamiki PKB eurolandu po pierwszych trzech miesiącach tego roku.

- 2021 rok zacznie się słabo – napisał główny ekonomista holenderskiego banku Peter Vanden Houte. – Rozpoczęcie kampanii szczepień było powolne i chaotyczne – zwrócił uwagę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane