Prawica czy lewica? I nie chodzi o politykę…

KS, bbc.co.uk
opublikowano: 25-04-2008, 15:06

Która strona ciała jest dominującą? Jak donoszą reporterzy działu naukowego BBC decyzja nie należy do nas – prawo- czy leworęczność jest cechą, która rozwija się u człowieka już w łonie matki.

To, co nam wydaj się być naturalną i oczywistą formą zachowania, dla naukowców stanowi cenne źródło informacji na temat funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Mózg człowieka składa się z półkul, które kontrolują działanie przeciwstawnych części ciała. W związku z powyższym u osoby leworęcznej, prawa półkula jest dominująca, a u praworęcznej – półkula lewa.

Badania dowodzą, iż leworęczni mogą wykazywać większe zdolności w dziedzinach, za które odpowiedzialna jest prawa półkula. Należą do nich wyobraźnia przestrzenna, matematyka czy architektura. Z kolei uważa się, że praworęczni mają lepiej rozwinięte umiejętności werbalne, jako że za język odpowiada półkula lewa. Jednakże teoria ta niesie ze sobą wiele wątpliwości, a inne badania wykazują, iż leworęczni częstokroć radzą sobie doskonale również z zadaniami kontrolowanymi przez lewą część mózgu.

Jeśli chodzi o statystyki, to 10-14 proc. ludzi na świecie  jest w grupie leworęcznych, a w przypadku mężczyzn prawdopodobieństwo bycia leworęcznym jest dwukrotnie większe niż wśród kobiet.

Choć leworęczni przez długi czas byli dyskryminowani, to według naukowców jest wiele sytuacji, w których mają oni dużą przewagę nad praworęcznymi, na przykład w walce wręcz oraz w takich sportach, jak krykiet czy baseball.

Niewątpliwym atutem jest tu element zaskoczenia, aczkolwiek uważa się, iż również hormony odgrywają pewną rolę. Jedna z teorii głosi, że w łonie matki leworęczni są poddani działaniu większej dawki testosteronu, co miałoby wpływać na bardziej asertywne zachowania w przyszłości.

Choć są przypadki leworęcznych dzieci obojga rodziców praworęcznych, to leworęczność jest najprawdopodobniej dziedziczna. Jak donosi BBC brytyjska rodzina królewska może pochwalić się wieloma leworęcznymi osobami: zaliczają się do nich książęta Karol i William. Inni znani leworęczni to m.in. Napoleon, Gandhi, Bill Clinton, Picasso, Leonardo Da Vinci, Judy Garland, Paul McCartney, Charlie Chaplin, Robert DeNiro, Maradona i John McEnroe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KS, bbc.co.uk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Prawica czy lewica? I nie chodzi o politykę…