Prawie 80 proc. Polaków korzystało z pożyczek i kredytów

opublikowano: 06-02-2007, 15:46

W Polsce prawie 80 proc. populacji korzystało z pożyczki gotówkowej lub kredytu ratalnego - wynika z badania Instytutu IPSOS Gmbh dla Deutsche Bank, udostępnionego podczas wtorkowej konferencji prasowej.

W Polsce prawie 80 proc. populacji korzystało z pożyczki gotówkowej lub kredytu ratalnego - wynika z badania Instytutu IPSOS Gmbh dla Deutsche Bank, udostępnionego podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Ankieterzy pytali Polaków o kraj, z którego powinien pochodzić bank, od którego pożycza się pieniądze. 26 proc. badanych (łącznie kredytobiorców i osób, które nie pożyczały pieniędzy) wskazywało na Szwajcarię, 24 proc. - na Niemcy. Wśród kredytobiorców takim samym zaufaniem darzone są banki szwajcarskie i niemieckie (po 26 proc. wskazań). W dalszej kolejności wskazywano na Wielką Brytanię, USA, Francję, Szwecję i Włoch (po od 1 do 5 proc. wskazań).

Badanie przeprowadzono w 2006 r. Wśród ogółu respondentów 62 proc. korzystało już z pożyczek gotówkowych, 73 proc. - z kredytów ratalnych, a 24 proc. korzystało z linii kredytowej w rachunku w ciągu trzech lat przed badaniem.

Wśród kredytobiorców na korzystanie z pożyczek gotówkowych wskazywało 79 proc. respondentów, 93 proc. - na kredyty ratalne, a 29 proc. - na kredyt w rachunku.

Wśród 21 proc. osób, które jeszcze nie korzystały z kredytów, jest 2 proc. osób przychylnych kredytom, 12 proc. osób z zastrzeżeniami, 2 proc. osób niechętnych kredytom. 5 proc. stanowią "pozostali".

37 proc. badanych (łącznie z tymi, którzy jeszcze nie brali kredytów) jest skłonnych kupować na kredyt wówczas, gdy dana rzecz jest im potrzebna i się im podoba. 34 proc. po prostu woli kupować na kredyt, niż odkładać pieniądze przez dłuższy czas. 31 proc. nie chce zaciągać kredytów. Wśród kredytobiorców dwie pierwsze grupy stanowią łącznie 83 proc.

Z badania wynika też, że Polacy najchętniej pożyczają pieniądze - jeśli muszą - od rodziny i znajomych (56 proc.). Ale 50 proc. badanych zaufaniem darzy bank. Badani odpowiadali na pytanie, czy zgadzają się z danym twierdzeniem i w jakim stopniu (jeśli mają pożyczyć pieniądze, kogo by wybrali).

Z kolei osoby, które już zaciągały kredyty, wolą bank (57 proc.), dopiero na drugim miejscu są rodzina i znajomi (56 proc ). Jednocześnie 56 proc. kredytobiorców zgadza się z opinią, że lepiej nie pożyczać pieniędzy.

Badanie wskazało też na szczególną popularność pożyczek gotówkowych w Polsce. Ogółem jednak w 8 badanych krajach Europy Środkowo - Wschodniej i Turcji wybiera się raczej pożyczki ratalne. Najchętniej na kredyt kupuje się w Turcji, Białorusi i Rosji.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane