Prawie połowa odkłada nieco gotówki

  • DI
opublikowano: 22-04-2019, 22:00

Gospodarstwa domowe w Polsce nadal nieźle oceniają swoją kondycję finansową, a w ciągu ostatnich 10 lat prawie trzykrotnie zmniejszyła się grupa gospodarstw przyznających się do popadania w długi.

Obecnie ten problem dotyczy 4 proc. respondentów. Zmniejszył się też odsetek gospodarstw twierdzących, że ich dochody z trudem starczają na życie — dziś jest to nieco ponad 38 proc., podczas gdy 10 lat temu na ten problem ten wskazywał co drugi badany. „Ten aspekt kondycji gospodarstw domowych powinien jednak podlegać obserwacji, bowiem rok wcześniej osób deklarujących trudności w wiązaniu końca z końcem było mniej niż 34 proc. Co ciekawe, nasilające się nastroje konsumpcyjne powodują, że obecnie aż 11 proc. badanych przyznaje się do przejadania oszczędności — to najwyższy odsetek od 10 lat i aż o połowę większy niż przed rokiem” — wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych-Związku Pracodawców i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH „Sytuacja na rynku consumer finance” przeprowadzonego w styczniu na grupie 680 gospodarstw domowych. Prawie połowie udaje się oszczędzić jakiekolwiek pieniądze — 4,5 proc. wskazuje, że oszczędza dużo, a 41,9 proc., że nieco oszczędza (wobec odpowiednio 2,5 proc. i 51,1 proc. w zeszłym roku). „To odsetek wyższy aż o 65 proc. w porównaniu z 2009 r., ale niższy o prawie 15 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym” — napisali autorzy badania.

24 proc. Taki odsetek gospodarstw uważa, że w najbliższych miesiącach uda im się zaoszczędzić. Jest dziś trzykrotnie wyższy niż przed 10 laty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu