Prawie wszyscy spełnili obowiązek

Jackowska Iwona
opublikowano: 27-02-2018, 22:00

Przedsiębiorcy złożyli 1,7 mln JPK_VAT — informuje Ministerstwo Finansów (MF).

Według wstępnych szacunków z obowiązku tego wywiązało się w ustawowym terminie (do 26 lutego) 93-95 proc. firm, za co podziękowała minister prof. Teresa Czerwińska.

Przypomniała, że od tego roku wszystkie firmy, także mikro-, przesyłają JPK_VAT, co jest bardzo ważnym etapem reformy systemu podatkowego, a analiza przesłanych plików przyczyni się zarówno do zmniejszenia liczby fizycznych kontroli, zapewnienia uczciwej konkurencji, jak i dalszego uszczelnienia VAT.

— Polscy przedsiębiorcy poradzili sobie lepiej z tym zadaniem niż np. Czesi. W ich kraju za pierwszym razem dokumentów nie przesłało ponad 16 proc. firm — podkreślił Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Zapowiedział, że w kolejnych tygodniach KAS będzie skupiała się głównie na edukacji dotyczącej jednolitego pliku kontrolnego i na pomocy podatnikom, a kary na razie będą ostatecznością.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jackowska Iwona

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu