Prawie wszystkie OFE kupowały akcje w grudniu

opublikowano: 13-01-2016, 22:00

Saldo zakupów i sprzedaży akcji przez otwarte fundusze emerytalne wyniosło w grudniu 950 mln zł, szacuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM

Na tę sumę składało się 742 mln zł salda dla akcji polskich i 208 mln zł dla akcji zagranicznych. — Korygując o wezwanie na TVN, Bogdankę i GCH, popyt na akcje polskie wystąpił piąty miesiąc z rzędu, natomiast na akcje zagraniczne trwa nieprzerwanie od dwunastu miesięcy — mówi Maciej Marcinowski, który zaznacza, że w grudniu wszystkie OFE — poza MetLife — kupowały polskie akcje.

— Najwięcej wydała AXA (232mln zł), co jest dużym zaskoczeniem. Fundusz przez ostatnie kilkanaście miesięcy był raczej sprzedającym netto, a ostatni raz tak duże zakupy wykazał w styczniu 2013 r. Swój defensywny charakter fundusz udowadniał w najniższej alokacji w akcje w sektorze, co trwało przez ostatnie 5 lat.

Nastawienie poszczególnych OFE do akcji zagranicznych było natomiast zróżnicowane. Największym popytem wykazały się Aviva i Aegon, a po stronie podażowej nie było znaczącego gracza — dodaje analityk Trigon DM. W całym 2015 r. OFE sprzedały akcje polskie za 1,8 mld zł (w tym w wezwaniach na około 3,9 mld zł), a na akcje zagraniczne wydały 4,7 mld zł. W grudniu średnia ważona jednostka OFE spadła o 1,9 proc. Najlepszy wynik z zarządzania osiągnął Aegon (-1,5 proc.), najgorszy — Aviva (-2,2 proc.). W całym 2015 r. najlepszy był OFE PZU (-2,9 proc.), najgorszy — Generali (-7,2 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu