Prawnicy z Polski, Czech i Słowacji otwierają biuro w Brukseli

Przemek Barankiewicz
21-05-2003, 21:35

(PAP) - Trzy znane firmy prawnicze z Europy Środkowej - z Polski, Czech i Słowacji - dokonały w środę uroczystego otwarcia wspólnego biura w Brukseli.

Inicjatywa firm adwokackich - polskiej Wardyński i Wspólnicy, czeskiej Kocian Solc Balastik i słowackiej Cechova Rakovsky - jest pierwszym tego typu wspólnym przedsięwzięciem przedstawicieli któregokolwiek sektora działalności gospodarczej czy usługowej trzech krajów.

Ich podstawowym zadaniem jest doradztwo z zakresu prawa Unii Europejskiej dla klientów z Europy Środkowej i reprezentowanie ich interesów w unijnych instytucjach. Ale dzięki swojej współpracy oferują też dostęp do rynku usług prawnych w Europie Środkowej klientom z obecnych państw członkowskich UE.

Mecenas Tomasz Wardyński podkreślił na środowej konferencji prasowej, że otwarcie wspólnego przedstawicielstwa w Brukseli pod nazwą "Środkowoeuropejskie Biuro Prawne" we współpracy z brytyjskim zespołem adwokackim Brick Court Chambers, z jego 25-letnim doświadczeniem w prawie unijnym, jest "inicjatywą otwartą dla innych firm".

Polacy, Czesi i Słowacy chcą pozyskać partnerów z Węgier, Słowenii i państw bałtyckich, żeby móc oferować unijnym klientom usługi we wszystkich krajach Europy Środkowej, przystępujących do Unii w maju 2004 roku.

"Prawo unijne będzie wkrótce obowiązywało w naszych krajach i uzyskamy dostęp do Trybunału Sprawiedliwości UE. Musimy być gotowi, żeby zaspokoić potrzeby naszych klientów od pierwszego dnia członkostwa" - powiedział Jirzi Balastik z firmy Kocian Solc Balastik, były wiceminister sprawiedliwości Czech.

Wspólne biuro zatrudnia czworo prawników z Francji, Polski, Czech oraz Słowacji i zamierza zatrudnić następnych, odbywających obecnie staże w Komisji Europejskiej i Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Dotychczasowe doświadczenia działającego w Brukseli od 2001 roku biura firmy Wardyński i Wspólnicy wskazuje na zapotrzebowanie klientów na wiedzę fachową z zakresu prawa dotyczącego pomocy publicznej dla przedsiębiorstw, konkurencji, telekomunikacji, ochrony danych, własności intelektualnej, leków i żywności, a także unijnych funduszy pomocowych.

Zapytani, jak oceniają dostosowanie swoich krajów do prawa unijnego, adwokaci odpowiedzieli dyplomatycznie, że "w pełni nie dostosował się dotąd żaden kraj członkowski Unii". Wardyński "nie sądzi, żebyśmy byli gorsi w tym względzie od Grecji czy Portugalii".

Przyznał jedynie, że poprawy wymaga jeszcze "administrowanie wymiarem sprawiedliwości" w trzech krajach. W sukurs przyszedł mu David Vaughan z Brick Court Chambers, podkreślając, że stosowanie prawa europejskiego jest "ogromnym wyzwaniem dla wszystkich. Nikt nie jest doskonały".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Prawnicy z Polski, Czech i Słowacji otwierają biuro w Brukseli