Prawnicze perełki roku 2008

(The Times, KS)
opublikowano: 24-12-2008, 07:35

Co piątek w „The Times” Gary Slapper opisuje ciekawostki ze świata prawniczego. Oto podsumowanie tego roku, czyli pierwsza dziesiątka najdziwaczniejszych kwestii z jakimi zmagało się prawo w  ostatnich 12 miesiącach.

1. Niecodzienne imię 9-latki z Nowej Zelandii przykuło uwagę zagranicznych mediów. Dziewczynce nadano imię „Talula Tańczy Hula z Hawajów” (Talula Does The Hula From Hawaii) i sędzia orzekł, iż jest ono dla niej szkodliwe. Przy okazji stwierdzono, że jest to przejaw popularnego w ostatnich czasach trendu nadawania nowozelandzkim dzieciom dziwacznych imion. Przykłady? „Przystanek Autobusu Nr 16” albo „Ryba” i „Frytki” dla bliźniaków.

2. Pewna kobieta w Londynie uniknęła płacenia mandatu, gdyż podała wyjątkowo oryginalny powód pozostawienia samochodu z włączonym silnikiem i to w niedozwolonym miejscu. Otóż jako że wykonuje zawodowo taniec brzucha, musiała na czas jednego z występów zostawić w samochodzie… węże. Dzięki włączonemu silnikowi zwierzęta nie zmarzły!

3. Z kolei w Macedonii inne zwierzę stanęło przed sądem. Jako że żadne inne metody nie skutkowały, tamtejszy pszczelarz oskarżył niedźwiedzia brunatnego o notoryczne wykradanie miodu. Ponieważ szabrownik nie miał właściciela, państwo zapłaciło odszkodowanie równowarte ok. 7 tys. PLN.

4. Pewien nastolatek z Florydy został aresztowany z powodu… zbyt opadających spodni. A to dlatego że mieszkańcy Riviera Beach byli do tego stopnia zdegustowani nagminnym widokiem młodzieżowych majtek, iż w marcu 2008 przeforsowali prawo karzące właścicieli nisko opuszczonych spodni grzywną. Jednak w trakcie rozprawy sędzia zdecydował, iż taki przepis jest niezgodny z konstytucją i młodocianemu „przestępcy” się upiekło.

5. Kwestia definicji bywa w prawie problematyczna. Przekonał się o tym austriacki sąd najwyższy, kiedy to grupa poparcia dla szympansa Matthew domagała się uznania go za osobę, co umożliwiłoby jego adopcję. Mimo argumentu, iż szympansy mają 99,4% ludzkiego DNA, sąd odrzucił wniosek.

6. W Rumunii w trosce o zdrowie swych współobywateli politycy próbowali przeforsować zmiany w mediach dotyczące nadawania wiadomości. Jako że, ich zdaniem, jest zbyt wiele tych złych, wnioskodawcy proponowali, aby na jedną złą wiadomość przypadała jedna dobra. Bezskutecznie.

7. Przez trzy lata włoskie bliźniaczki wodziły za nos tamtejszy wymiar sprawiedliwości. Jako adwokat oraz sędzia Gabriela Odisio brała podwójne zlecenia w tym samym terminie i na „zastępstwo” wysyłała swoją siostrę Patrizię. Dzięki temu Gabriela mogła się „rozdwoić” i zarabiała w dwójnasób. Sprawa wyszła na jaw dopiero po tym, jak ktoś podsłuchał rozmowę sióstr.

8. Dwaj mieszkańcy greckiej wyspy Lesbos domagali się, aby słowa lesbijski, lesbijska itp. prawnie pozbawić „psychicznie stresujących” seksualnych odniesień. Jednak historia sprzysięgła się przeciwko nim, gdyż terminy te wywodzą się od Safony, VII-wiecznej lesbijskiej (prawdopodobnie w obu znaczeniach) poetki.


9. Pewna Amerykanka oskarżyła firmę L’Oreal o wpędzenie jej w depresję i spowodowanie uszczerbku na jej życiu towarzyskim. A to z powodu niewłaściwej tubki w opakowaniu z farbą, po której użyciu włosy powódki zamiast nabrać koloru blond stały się brązowe. Sąd jednak oddalił wniosek, a L’Oreal poradził klientce stosować się w przyszłości do zaleceń producenta i wykonywać próbne farbowanie w mało widocznym miejscu.

10. 36-letni Giran Jobe z Kent był wielkim entuzjastą podnoszenia ciężarów i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie odgłosy, które wydawał w trakcie swych domowych sesji treningowych. Mierniki zamontowane u sąsiadów po pierwszych ich skargach 47 razy odnotowały poziom głośności sięgający nawet 100 decybeli (taki hałas, jaki robi metro wjeżdżające na stację). Jobe zapłacił 70 funtów kary i obiecał skupić się na pompkach.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (The Times, KS)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Prawnicze perełki roku 2008