Prawo budowlane: kary za nieusuwanie śniegu z dachów

(Marek Druś)
opublikowano: 06-12-2006, 19:08

Kary dla właścicieli budynków za nieusuwanie śniegu z dachów oraz reorganizacja nadzoru budowlanego - to jedne z głównych założeń projektu nowelizacji prawa budowlanego, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie.

Kary dla właścicieli budynków za nieusuwanie śniegu z dachów oraz reorganizacja nadzoru budowlanego - to jedne z głównych założeń projektu nowelizacji prawa budowlanego, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie.

Wiceminister budownictwa Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa powiedziała w Sejmie, że nowela ma zwiększyć bezpieczeństwo budynków, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, szczególnie tam, gdzie organizowane są imprezy masowe. Przypomniała, że na początku tego roku w katastrofie budowlanej w Katowicach zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Dach budynku zawalił się tam pod ciężarem śniegu.

Projekt przewiduje, że właściciele lub zarządcy budynków będą dodatkowo musieli sprawdzać, czy nie ma zalegającego śniegu i oblodzenia. Obecne przepisy mówią o obowiązku kontroli stanu technicznego. Obiekty o powierzchni dachu większej niż 1 tys. m kw. mają być kontrolowane dwukrotnie w ciągu roku ľ przed i po okresie zimowym. Za niedopełnienie tych obowiązków grozić będzie co najmniej tysiąc zł grzywny lub kara więzienia.

Jeśli inspektor budowlany stwierdzi, że budynek zagraża bezpieczeństwu, będzie to oznaczało jego zamknięcie do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Projekt zmienia też organizację nadzoru budowlanego. Od 1 lipca 2007 r. powołanych zostanie 100 okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego, w miejsce obecnych 378 inspektoratów powiatowych. Zmianę rząd uzasadnia tym, że inspektoraty powiatowe podlegają różnym "uwarunkowaniom lokalnym". Inspektoraty okręgowe mają być bardziej niezależne i działać sprawniej. Nadal będą funkcjonować wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego.

W okręgowych inspektoratach powstanie 300 nowych etatów - 150 w 2007 r. i 150 w 2008 r. W projekcie budżetu na 2007 r. na zmiany organizacyjne w inspektoratach zapisano 8 mln zł.

Rząd chce też doprecyzować pojęcie imprezy masowej, zaliczając tu także imprezy wystawiennicze i handlowo-wystawiennicze. Do wniosku o organizację imprezy masowej jej organizator będzie musiał dołączyć kopie aktualnych protokołów z kontroli obiektu, w którym zamierza ją zorganizować.

Ponadto właściciel obiektu będzie musiał posiadać aktualne opinie Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzające, że obiekt jest dopuszczony do użytkowania. Będą one ważne 6 miesięcy.

Podczas środowej debaty sejmowej opozycja ostro skrytykowała zapowiadane zmiany w nadzorze budowlanym. Wiesław Szczepański (SLD) powiedział, że utworzenie okręgowych inspektoratów oznacza oddalenie inspektorów, mniej kontroli oraz zwiększone koszty dojazdów. Dodał, że Sojusz głosowałby za odrzuceniem projektu, gdyby nie jego część dotycząca usuwania śniegu.

Zdaniem Aldony Mularczyk (PO), inspektoraty powinny otrzymywać więcej środków z budżetu i zostać lepiej wyposażone. Według niej, projekt zawiera jedynie rozwiązania fragmentaryczne, a zawarte w nim przepisy wymagają doprecyzowania. Konieczna jest też analiza finansowa funkcjonowania inspektoratów.

Mieczysław Łuczak (PSL) skrytykował rząd za "oczernianie" powiatowych inspektorów poprzez stwierdzenie, że są podatni na "lokalne uwarunkowania". Według niego, projekt powinien zostać gruntowanie zmieniony podczas prac w komisji.

Większych uwag do projektu nie zgłosiły kluby PiS, Samoobrony, LPR i RLN. Projekt trafi do prac w Komisji Infrastruktury.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prawo budowlane: kary za nieusuwanie śniegu z dachów