Prawo, firmy i środowisko

Aneta Pacek-Łopalewska
opublikowano: 23-02-2006, 00:00

Sprowadzam z zagranicy urządzenia elektryczne. Czy podlegam obowiązkom wynikającym z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym?

n Niestety tak, jeżeli sprowadzane urządzenia są „sprzętem” w rozumieniu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jej zakresem są objęci nie tylko producenci. Posługuje się ona szerszym terminem „wprowadzającego sprzęt”. Obok przedsiębiorcy, który produkuje i sprzedaje sprzęt pod własnym oznaczeniem oraz tego, który sprzedaje pod własnym oznaczeniem sprzęt wyprodukowany przez kogo innego, wprowadzającym jest też ten, kto prowadzi działalność związaną z importem lub wewnątrzwspólnotowym nabyciem sprzętu.

Aby ocenić, czy przedsiębiorca jest objęty przepisami ustawy, należy przeanalizować, czy wprowadzane przez niego na polski rynek urządzenia spełniają kryteria definicji „sprzętu” zawartej w ustawie. Zgodnie z nią sprzętem jest urządzenie, które łącznie spełnia trzy kryteria: jego prawidłowe działanie zależy od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych; może służyć do wytwarzania, przesyłu lub pomiaru prądu elektrycznego lub pól elektromagnetycznych i jest zaprojektowane do użytku przy napięciu elektrycznym nieprzekraczającym 1000 V dla prądu zmiennego oraz 1500 V dla prądu stałego; może zostać zaliczone do grup sprzętu określonych w załączniku do ustawy.

W powyższej definicji należy zwrócić uwagę na słowa „prawidłowe działanie zależy”, oraz „zaliczone do grup sprzętu określonych w załączniku 1”. Sformułowanie pierwsze oznacza, że ustawa ma zastosowanie tylko w przypadku urządzeń, które bez dopływu prądu czy pól elektromagnetycznych nie mogą spełniać podstawowych funkcji, dla których zostały zaprojektowane. Sztandarowym przykładem, jaki podaje w swoim stanowisku Ministerstwo Środowiska, jest pluszowy miś na baterie. Pozostaje on zabawką przytulanką, nawet jeśli dzięki zasilaniu baterią może się poruszać czy mruczeć. Inaczej jest na przykład z lodówkami, które bez dopływu prądu elektrycznego nie mogą spełniać swego podstawowego zadania — chłodzić czy zamrażać.

Ponadto urządzenie musi być zakwalifikowane do jednej z dziesięciu grup sprzętu określonych w załączniku 1 do ustawy. Przy tym wyliczenie sprzętu w grupach jest tylko przykładowe. Urządzenie może należeć do określonej grupy, choć załącznik go nie wymienia. Wreszcie należy również podkreślić, że ustawą nie jest objęty sprzęt, który jest częścią składową urządzenia, nie będącego sprzętem w rozumieniu przepisów ustawy. Są to na przykład radia wbudowane w pojazdach samochodowych.

Aneta Pacek-Łopalewska, prawnik z kancelarii White & Case

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aneta Pacek-Łopalewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Prawo, firmy i środowisko