Precyzja w umowie o pracę bywa zgubna

Albert Stawiszyński
opublikowano: 08-11-2005, 00:00

Pracodawca wyjątkowo może zlecić pracownikowi inne zadania, niż te, które zostały określone w umowie o pracę.

„Zatrudniam 20 osób. W ostatnich dwóch miesiącach przyjąłem do pracy czterech nowych pracowników. Obowiązki każdego z nich określiłem w załączniku do umowy o pracę. Czy w ta- kiej sytuacji pracownik może odmówić wykonywania innych zadań, wykraczających poza te określone w załączniku, a które chciałbym mu zlecić w późniejszym czasie?” — z takim pytaniem zgłosił się do redakcji „Pulsu Biznesu” warszawski przedsiębiorca, producent urządzeń elektronicznych.

Związane strony

Okazuje się, że wprowadzenie do postanowień umowy o pracę konkretnych obowiązków pracownika i pracodawcy powoduje, że strony są nimi związane.

— Po podpisaniu takiej umowy pracodawca nie może żądać, aby pracownik wykonywał inne zadania. Strony przy zawieraniu umowy o pracę, oceniając doniosłość konkretnych warunków pracy, wprowadzają je jako element umowy i wówczas mają one moc wiążącą — wyjaśnia Jolanta Chwieduk, radca prawny z kancelarii Głuchowski Jedliński Rodziewicz Zwara & Partnerzy.

Zmiana warunków

Ponieważ warunki pracy zostały uzgodnione indywidualnie z pracownikiem, to każda ich zmiana wymaga porozumienia obu stron lub wypowiedzenia zmieniającego.

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Co jeśli pracownik ich nie przyjmie?

— Wówczas umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia — wyjaśnia Jolanta Chwieduk.

Jeśli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, to uznaje się, że zgodził się na warunki zaproponowane przez pracodawcę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Precyzja w umowie o pracę bywa zgubna