Preferencyjne pożyczki dla wielkich zakładów na energooszczędność

DI, PAP
opublikowano: 03-02-2012, 12:21

Nawet do 42 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą otrzymać wielkie energochłonne zakłady na wdrożenie energooszczędnych rozwiązań. Budżet całego programu to 820 mln zł.

Program „Efektywne wykorzystanie energii”, przewidujący zarówno dotacje do audytów energetycznych jak i wsparcie efektywnościowych inwestycji, będzie realizowany do 2015 r.

W tym roku Fundusz równolegle ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie audytów oraz inwestycje zwiększające efektywność energetyczną firm. Pierwszy tegoroczny nabór dotyczący inwestycji potrwa do 15 lutego. Na wnioski o dofinansowanie audytów energetycznych w najbardziej energochłonnych firmach Fundusz czeka do końca marca.

„Jak na razie nasz program, oprócz linii kredytowych Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, to jedyne tego typu systemowe rozwiązanie o zasięgu ogólnopolskim” – podkreślił w piątek dyrektor departamentu przedsięwzięć przemysłowych Funduszu, Marek Kownacki.

Fundusz oferuje dotacje pokrywające do 70 proc. kosztów audytu energetycznego w najbardziej energochłonnych przedsiębiorstwach - hutach, cementowniach czy kopalniach - zużywających rocznie powyżej 50 gigawatogodzin prądu i ciepła.

Eksperci Funduszu przekonują, że zwrot zainwestowanych w efektywność energetyczną kosztów - szczególnie w starszych, niemodernizowanych jeszcze przedsiębiorstwach - jest wyjątkowo krótki i może wynosić nawet 2-3 lata.

„Tych, którzy jeszcze nie przeprowadzili audytu energetycznego, zachęcamy, by skorzystali z okazji i zrobili to na bardzo korzystnych warunkach” – powiedziała szefowa wydziału nadzorującego wdrażanie programu, Urszula Zając.

Jeśli przedsiębiorca od razu po audycie nie zdecyduje się na realizację kosztownych inwestycji, po otrzymanej dotacji może przeznaczyć jej równowartość np. na wymianę całego oświetlenia na energooszczędne.

Przedsiębiorstwa rozważające inwestowanie w energooszczędne rozwiązania mogą też liczyć na preferencyjne pożyczki z Funduszu w wysokości od 3,5 do 42 mln zł, pokrywające do 70 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Preferencyjny charakter pożyczek oznacza znacznie mniejsze od komercyjnego oprocentowanie oraz prostsze procedury ustanawiania zabezpieczeń.

Głównymi warunkami przyznania pożyczki jest wcześniejszy audyt energetyczny i uzyskanie - dzięki realizowanej inwestycji – co najmniej 7-procentowej redukcji zużycia energii. O takie wsparcie mogą ubiegać się przedsięwzięcia warte co najmniej 5 mln zł.

Przedstawiciele Funduszu wskazują, że inwestowanie w efektywność energetyczną to nie tylko aktualny trend polityki energetycznej i klimatycznej UE, ale także sposób na znaczną redukcję kosztów i wzrost konkurencyjności dużych, energochłonnych firm.

Obecnie program Funduszu przeznaczony jest dla najbardziej energochłonnych podmiotów. Mniejsze firmy z reguły mogą liczyć na wsparcie z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz środki z EBOR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane