Premier Bawarii chce zakazu przenoszenia ujemnych stóp na klientów detalicznych

opublikowano: 22-08-2019, 07:27

Premier Bawarii Markus Soeder chce wprowadzenia praw zakazującego przenoszenia przez banki ujemnych stóp na klientów detalicznych.

Soeder jest politykiem Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), siostrzanej partii Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Niemiec (CDU), do której należy kanclerz Angela Merkel.

Premier Bawarii zapowiedział, że CSU wystąpi w wyższej izbie niemieckiego parlamentu z inicjatywą wprowadzenia zakazu ujemnych stóp od depozytów klientów detalicznych wysokości do 100 tys. EUR. Liczy na to, że będzie to wiadomość dla Christine Lagarde, która ma zastąpić Mario Draghiego na stanowisku szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

- Na początku kadencji nowej szefowej EBC Christine Lagarde rząd federalny powinien powiedzieć jasno, że ujemne stopy procentowe nie są rozsądnym rozwiązaniem - powiedział Soeder. – One wysyłają całkowicie błędny sygnał i prowadzą do spadku oszczędności – dodał.

Inicjatywa premiera Bawarii pojawia się na kilka tygodni przez posiedzeniem EBC, na którym oczekiwana jest decyzja o obniżeniu stopy procentowej, która już jest ujemna. Będzie to oznaczać przedłużenie okresu obowiązywania ujemnej stopy, trwającego już ponad pięć lat. Banki w wielu krajach eurolandu skarżą się, że ta polityka banku centralnego szkodzi ich finansom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane