Premier będzie rozmawiał w Szwecji o Gazociągu Północnym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2006, 14:40

W czasie wizyty w Szwecji, zaplanowanej na 30-31 stycznia, premier Kazimierz Marcinkiewicz poruszy kwestie kontrowersyjnego projektu budowy na dnie Bałtyku Gazociągu Północnego - poinformował w piątek na konferencji prasowej podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Ryszard Schnepf.

W czasie wizyty w Szwecji, zaplanowanej na 30-31 stycznia, premier Kazimierz Marcinkiewicz poruszy kwestie kontrowersyjnego projektu budowy na dnie Bałtyku Gazociągu Północnego - poinformował w piątek na konferencji prasowej podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Ryszard Schnepf.

Gazociąg Północny - to wspólne przedsięwzięcie rosyjskiego Gazpromu oraz niemieckich E.ON-Ruhrgas i BASF. Podwodna rura ma ominąć Polskę.

Morski odcinek Gazociągu Północnego ma liczyć 1189 km. Będzie się zaczynać od tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć - w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej. Rury będą miały średnicę 1219 milimetrów, a gaz będzie tłoczony pod ciśnieniem 210 atmosfer.

Trasa podwodnej rury biegnie przez szwedzką strefę ekonomiczną, a na pewnym odcinku nawet przez szwedzkie wody terytorialne koło wyspy Gotska Sandoen. Leży ona na północ od Gotlandii i jako park narodowy jest pod szczególnym nadzorem ekologów.

Rząd szwedzki udzielił wiosną zgody na przeprowadzenie wstępnych badań trasy gazociągu na swym terytorium. Ale to nie jest równoznaczne ze zgodą na budowę. Z tym może być w przyszłości kłopot.

Proekologiczne nastroje w Szwecji są bardzo silne. Partia Zielonych jest znaczącą siłą na politycznej scenie. Ekolodzy na pewno będą przeciwni budowie rurociągu przez szwedzkie wody terytorialne. A bez zgody Sztokholmu budowa jest niemożliwa.

Schnepf zapowiedział również, że w czasie wizyty w Szwecji premier poruszy kwestie związane z tzw. kontraktem norweskim na dostawy gazu. "Rola Szwecji w tym projekcie jest niezwykle istotna, zarówno jako strony odbierającej, jak i strony współfinansującej (ten projekt - PAP)" - powiedział.       drag/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane