Premier: bezpłatna rejestracja firmy w jednym okienku

Polska Agencja Prasowa SA
17-05-2006, 12:15

Bezpłatna rejestracja firmy w jednym okienku w urzędzie skarbowym i skrócenie czasu rejestracji do 7 dni - to główne założenia projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które przedstawił w środę premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Bezpłatna rejestracja firmy w jednym okienku w urzędzie skarbowym i skrócenie czasu rejestracji do 7 dni - to główne założenia projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które przedstawił w środę premier Kazimierz Marcinkiewicz.

    "Ustawa wprowadzi rejestrację firmy w jednym okienku, będzie to okienko w urzędzie skarbowym. Ta rejestracja będzie bezpłatna" - powiedział premier podczas konferencji prasowej z okazji 15-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

    "Dążymy do tego, żeby rejestracja trwała 7 dni" - powiedział premier. W związku z brakiem informatyzacji całej polskiej administracji, są pewne wahania dotyczące tej liczby, ale wydaje się, że 7 dni jest osiągalne" - dodał. Według Banku Światowego, obecnie rejestracja trwa w Polsce średnio 31 dni.

    Premier poinformował, że zostanie także zlikwidowana płatna ewidencja działalności gospodarczej. "Ewidencja będzie prowadzona przez Centralą Informację o Działalności Gospodarczej, w której zbierane będą wszystkie informacje dotyczące gospodarki i podmiotów gospodarczych, z Krajowej Ewidencji Podatników, z REGONU, z ZUS-u, z KRS-u i z innych podmiotów, które takie rejestry prowadzą. Ta informacja o podmiotach gospodarczych będzieogólnie dostępna w internecie" - powiedział.

    Projekt ustawy wprowadza także postulowane przez przedsiębiorców zawieszenie działalności gospodarczej. W czasie zawieszenia przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składek na ubezpieczenia społeczne, wpłacać zaliczki na podatek dochodowy, ani składać deklaracji podatkowych. Będzie mógł dobrowolnie się ubezpieczyć.

    Według premiera, ustawa ograniczy też liczbę kontroli w firmach oraz doprecyzuje odpowiedzialność urzędów skarbowych za podejmowane decyzje. "Za błędne decyzje urzędnik będzie ponosił odpowiedzialność różnego rodzaju, w zależności od rangi tej decyzji" - powiedział premier.

    Rząd ma przyjąć projekt ustawy pod koniec czerwca. Premier przyznał, że prace się przedłużają, ponieważ projekt jest obszerny i obejmuje zmiany w innych ustawach.

    "Od zdjęcia tych wszystkich biurokratycznych przepisów, które dziś obciążają także finansowo działalność gospodarczą, zależeć będzie możliwość inwestowania w Polsce i wydłużanie koniunktury gospodarczej" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier: bezpłatna rejestracja firmy w jednym okienku