Premier: Bezrobocie spadnie jesienią do 16,5%, wzrost PKB osiągnie 5%

Internet Securities
opublikowano: 17-02-2006, 13:08

Dzięki działaniom rządu stopa bezrobocia spadnie do 16,5% jesienią, w porównaniu do 18,1% odnotowanych w styczniu br., zaś wzrost PKB przyspieszy wówczas do 5,0%, zapowiedział w piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Dzięki działaniom rządu stopa bezrobocia spadnie do 16,5% jesienią, w porównaniu do 18,1% odnotowanych w styczniu br., zaś wzrost PKB przyspieszy wówczas do 5,0%, zapowiedział w piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

„Mamy nadal nierosnące bezrobocie. Nasze działania doprowadzą do tego, że jesienią spadnie ono do 16,5%” – powiedział Marcinkiewicz podczas sejmowej debaty na temat 100 dni jego rządu.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało na początku lutego, że stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 18,1% wobec 17,6% w grudniu ub. roku i wobec 19,4% rok wcześniej. Rząd tłumaczył ten wzrost czynnikami sezonowymi – w urzędach pracy rejestrowały się osoby, którym wygasły umowy zawarte na czas określony m.in. w budownictwie, transporcie i handlu.

„Warto zwrócić uwagę, że w czasie 100 dni działania naszego rządu mamy zwiększający się wzrost gospodarczy, który jesienią osiągnie 5%” – powiedział też Marcinkiewicz.

Premier wielokrotnie zapowiadał, że wzrost gospodarczy – choć zapisany w budżecie na 4,3% wobec 3,2% w 2005 roku – przyspieszy pod koniec tego roku do 5%.

„Utrzymujemy i utrzymywać będziemy deficyt budżetowy a poziomie 30 mld zł rocznie. Niebawem przedstawimy nową ustawę o finansach publicznych. Pozwoli to osiągnąć wskaźniki makroekonomiczne potrzebne silnemu rozwojowi gospodarczemu w ciągu trzech lat” – zadeklarował również Marcinkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier: Bezrobocie spadnie jesienią do 16,5%, wzrost PKB osiągnie 5%