Premier bierze się do odpolityczniania spółek

DI, PAP
opublikowano: 02-12-2011, 07:04

PO chce jak najszybciej wrócić do prac nad ustawą o nadzorze właścicielskim, która m.in. zmienia zasady wyłaniania szefów spółek Skarbu Państwa – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak przyznaje jeden z prominentnych polityków PO, premierowi Donaldowi Tuskowi zależy na szybkim wdrożeniu ustawy. W nieoficjalnych rozmowach Tusk miał ostatnio zapowiedzieć swoim współpracownikom "radykalne odpolitycznienie spółek". "Chce usunąć ludzi związanych z działaczami PO i PSL" – mówi osoba z władz Platformy.

Według dziennika oznacza to przede wszystkim pozbawienie wpływu w spółkach b. marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. To on w poprzedniej kadencji zablokował ustawę zakładającą, że kandydaci do rad nadzorczych musieliby uzyskiwać rekomendację komitetu nominacyjnego, w którym zasiadałyby osoby z doświadczeniem w biznesie.

Plany PO mogą jednak napotkać opór PSL, który krytykuje pomysł komitetu nominacyjnego. "Po co tworzyć sztuczne twory? To jest niejasne rozwiązanie, a przecież minister skarbu jest odpowiedzialny konstytucyjnie za spółki" – mówi wicepremier Waldemar Pawlak. Dodaje, że PSL jest gotowe do rozmów o ustawie. "Ale na razie jej nie ma, jak będzie na stole, to będziemy rozmawiać" – mówi.

Wiceszef komisji skarbu Tadeusz Aziewicz (PO) zapowiada, że "niebawem powinna zapaść decyzja w jakiej formie projekt zostanie przedstawiony parlamentowi".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane