Premier chce do końca tygodnia założeń ws. zmian w OFE

PAP
opublikowano: 28-08-2013, 11:43

Premier Donald Tusk chce do końca tygodnia otrzymać od ministrów finansów Jacka Rostowskiego i pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza założeń ws. zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych. Rząd ma się zająć tą sprawą na początku września.

"Jestem przekonany, że do końca tygodnia założenia do zmian w systemie OFE ministrowie Kosiniak Kamysz i Jacek Rostowski mi przedstawią" - powiedział w środę w Sejmie premier.

Jak podkreślił, że nie sądzi, by miejscem i czasem prezentacji było odbywające się w pierwszym tygodniu przyszłego miesiąca Forum Ekonomiczne w Krynicy. Jak mówił, właściwym miejscem do przedstawiania tak ważnych spraw - dla emerytów - jest Rada Ministrów.

"Ponieważ w czwartek nasze posiedzenie dotyczy wyłączenie budżetu na rok 2014 - to jest zawsze największa i najważniejsza ustawa - więc będziemy czekali na koleje posiedzenia Rady Ministrów, już z takim regularnym porządkiem, i wtedy będę oczekiwał od ministrów Rostowskiego i Kosiniaka-Kamysza zrelacjonowania ich pracy i przedstawienia założeń do ustawy" - oświadczył szef rządu. Jak dodał można się spodziewać, że odbędzie się to na pierwszym lub drugim posiedzeniu rządu we wrześniu.

Pytany, kto poprze zmiany w OFE odparł, że jeśli poważnie traktować wypowiedzi liderów SLD i PiS-u, to widać wyraźnie, że są zainteresowani nawet bardziej radykalnymi rozwiązaniami, niż te, które rozpatruje rząd.

"Wydaje się, że każda ustawa, która przynajmniej zatrzyma ten zły proceder, jakim jest finansowanie w OFE poprzez zadłużanie państwa polskiego - bo tak naprawdę to jest dla nas istota problemu - będzie mogło chyba liczyć na większość w parlamencie, niezależnie od koloru danej partii" - ocenił Tusk.

Na początku lipca rząd zarekomendował przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Premier chce do końca tygodnia założeń ws. zmian w OFE