Premier chce rozmów z NBP i RPP na temat polityki kursowej

opublikowano: 02-12-2004, 10:26

Premier Marek Belka zapowiedział rozmowy z RPP oraz NBP na temat polityki kursowej - podało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu (CIR) cytując premiera.

"W najbliższym czasie zwrócę się do prezesa Narodowego Banku Polskiego i zaproszę Radę Polityki Pieniężnej oraz kierownictwo NBP na spotkanie, które będzie poświęcone polityce kursowej, temu, co można zrobić w warunkach obserwowanej, bardzo szybkiej w ostatnich miesiącach aprecjacji złotego. Aprecjacji, która budzi niepokój już nie tylko w rządzie, ale także we władzach Narodowego Banku Polskiego" - powiedział Belka, cytowany w komunikacie CIR.

Polska waluta umacnia się systematycznie od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Od początku roku złoty umocnił się o 17,3 proc. wobec dolara i 11,1 proc. wobec euro.

Na początku tygodnia wicepremier Jerzy Hausner powiedział, że rząd polski może prosić bank centralny, by sprzedawał złotego, w przypadku, gdyby aprecjacja polskiej waluty szkodziła eksporterom.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział w środę, że brak interwencji banku centralnego na rynku walutowym jest korzystny dla Polski i powinien stać się normą.

Wypowiedź Balcerowicza padła w kontekście o dzień wcześniejszej opinii wiceprezesa NBP Krzysztofa Rybińskiego, który powiedział, że gdyby aprecjacjacja się utrzymała i zbyt silnie zdusiła inflację, możliwe są interwencje NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier chce rozmów z NBP i RPP na temat polityki kursowej