Premier: chcemy, by wszyscy Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego

  • PAP
opublikowano: 18-02-2019, 11:36

Chcemy, by wszyscy Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego, powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Według niego umożliwiają to realizowane przez rząd projekty składające się na tzw. piątkę Morawieckiego.

W poniedziałek, w 300 dni od zaprezentowania programu tzw. piątki Morawieckiego, szef rządu odwiedza województwa: mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie.

Premier mówił na briefingu prasowym w Warszawie, że jego spotkania mają służyć przedstawieniu Polakom "sprawozdania" z wykonanych prac. "Mi o wiele większą przyjemność sprawia przedstawienie tego, co zrobiliśmy, niż mówienie tego, co obiecujemy na przyszłość" - podkreślił.

"Wiarygodność jest podstawą polityki. To nowa jakość, którą wprowadziliśmy do polityki, rzetelność, skuteczność, konsekwencja. A więc rozliczmy się z tej piątki, piątki Morawieckiego" - dodał.

Jak mówił, "Polska musi być wszystkich Polaków". "To jest motto i motor działania, do tego dążymy, to chcemy osiągnąć, żeby wszyscy Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego. I ta +piątka+ przybliża nas do tego, cieszę się, że to potwierdza naszą skuteczność i naszą wiarygodność" - podkreślił Morawiecki.

Premier wyliczał projekty rządowe składające się na tzw. piątkę Morawieckiego. "Po pierwsze mały ZUS już został wdrożony od 1 stycznia tego roku, zgodnie z obietnicą. Już ponad 130 tys. małych firm korzysta z małego ZUS-u. Jest to korzyść sięgająca co najmniej kilku miliardów złotych w najbliższych 10 latach, w najbliższych latach możemy dojść powyżej 1 mld rocznie" - mówił Morawiecki.

Inną zrealizowaną obietnicą - jak mówił szef rządu - było obniżenie CIT dla małych firm do 9 proc. Zaznaczył, że od 1 stycznia br. korzysta z niego 450 tys. przedsiębiorców.

Morawiecki przypomniał ponadto o wprowadzonej wyprawce dla uczniów w wysokości 300 zł oraz o programie Dostępność Plus. "W lipcu zeszłego roku przyjęliśmy rządowy program (Dostępność Plus - PAP) i pełną parą ten program jest realizowany i będzie realizowany w najbliższych kilku latach" - powiedział.

Podkreślił, że rząd przeznaczył na poprawę infrastruktury lokalnej kilkakrotnie więcej pieniędzy niż wcześniej to robiono. "Fundusz Dróg Samorządowych, gdzie ogłosiliśmy go w wysokości 5 mld zł, (...) będzie zrealizowany z nawiązką, ponieważ zaangażujemy środki wielkości 6 mld zł" - mówił szef rządu w Warszawie. Dodał, że Fundusz poprawi drogi w wielu powiatach i w bardzo wielu gminach, a środki przeznaczone na ten cel są kilkukrotnie wyższe niż dotąd przeznaczano.

Na poniedziałkowym briefingu w Raszynie premier mówił, że bolączką dróg lokalnych było to, iż "w jednym powiecie droga wyremontowana kończy się i wjeżdżamy na niemalże kocie łby czy drogę dziurawą". Podkreślił, że "mieszkańcy muszą mieć przekonanie, że jest pewna logika komunikacyjna".

Przypomniał, że kiedyś krążyła opowieść, że trzeba zmienić normy europejskie, by w Polsce budować drogi samorządowe. "Nie trzeba zmieniać norm europejskich, można wysokiej jakości drogi samorządowe, powiatowe, gminne budować w Polsce, funkcjonalne, dobrze skomunikowane ze sobą" - zapewniał szef rządu.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który też uczestniczył w briefingu w Raszynie, mówił, że udziałem każdego mieszkańca naszego kraju powinny być bezpieczne drogi: przejezdne, funkcjonalne połączenia. "I temu służy Fundusz Dróg Samorządowych, który pan premier (Mateusz Morawiecki - PAP) zapowiedział przed 300 dniami w ubiegłym roku. Fundusz Dróg Samorządowych został obudowany ustawą, (...) posiada również środki finansowe niebagatelne, których nie mieliśmy dotychczas do dyspozycji w naszym kraju przez poprzednie lata" - powiedział Adamczyk.

Jak dodał, w ciągu dziesięciu lat "drogi samorządowe w Polsce, drogi gminne, powiatowe drogi, te którymi na co dzień poruszamy się do pracy, do szkoły, (...) zmienią swoje oblicze". "Będą drogami bezpiecznymi (...), to dzięki naszemu funduszowi" - mówił Adamczyk.

Tłumaczył, że niebawem wojewodowie ogłoszą kolejny konkurs, nabór na rok 2019. "Wojewodowie zaciągną zobowiązania na lata następne, które pozwolą nam realizować inwestycje w trybie wieloletnim" - zaznaczył. Dodał, że dotychczas nie było takiej możliwości w poprzednich edycjach i programach wsparcia inwestycji dróg samorządowych.

Z Małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy mogą odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie. Rozwiązanie ma przynieść przedsiębiorcom prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat, przyczyni się też do ograniczenia szarej strefy.

Od tego roku obowiązuje też obniżona stawku podatku CIT w wysokości 9 proc. dla podatników, których przychody nie przekroczą w danym roku podatkowym 1,2 mln euro. Rozwiązanie to ma dotyczyć podatników rozpoczynających działalność gospodarczą i już ją prowadzących – szacuje się, że obejmie ono ok. 440 tys. podatników uprawnionych do niższej stawki.

Fundusz Dróg Samorządowych powołany w 2018 roku ma za zadanie dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych. Dofinansowanie obejmie także budowę, przebudowę i remonty dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym. Wsparcie dotyczy budowy nowych mostów zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Według KPRM do 2028 r. rząd ma wydać na ten cel 35 mld 745 mln zł.

Wyprawka szkolna w wysokości 300 zł przyznawana w ramach programu "Dobry start" ma za zadanie wyrównać status dzieci. Przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w szkole).

Rządowy program "Dostępność Plus" ma zapewnić swobodny dostęp do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli, w szczególności osób z niepełnosprawnościami, osób starszych a także kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi. Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji programu ma wynieść w perspektywie 2018-2025 ok. 23 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Krystian Maj/FORUM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane