Premier: chcemy przekonać sądy, by stosowały prawo o zasiedzeniu

02-07-2007, 17:02

Według premiera Jarosława Kaczyńskiego, w  związku z pojawiającymi się roszczeniami majątkowymi b. niemieckich właścicieli nieruchomości, rząd chce przekonywać sądy, by stosowały prawo o zasiedzeniu. "Chcemy przekonać sądy, by stosowały prawo o zasiedzeniu, bo nie stosują" - powiedział premier na poniedziałkowej konferencji w Przemyślu. Dodał, że jest zdumiony postawą sądów, ale - jak zaznaczył - nie jest to "jedyny przypadek, kiedy jest tą postawą zdumiony".

J. Kaczyński przypomniał też, że w zeszłym tygodniu rząd przeznaczył 900 tysięcy zł na uporządkowanie ksiąg wieczystych nieruchomości zagrożonych roszczeniami niemieckimi w województwie warmińsko-mazurskim.

O sprawie niemieckich roszczeń mówił w poniedziałek również wicepremier Roman Giertych (LPR). Wicepremier spotkał się w Zdorach (woj. warmińsko-mazurskie) z Marianną Olender i jej rodziną. Kobieta przegrała proces o dom z dawnym właścicielem z Niemiec. Wyrok jest prawomocny i Olendrowie muszą się wyprowadzić ze Zdor.

Giertych zapowiedział, że zwróci się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o skontrolowanie sądów prowadzących sprawy dotyczące niemieckich roszczeń majątkowych.

Wicepremier poinformował też, że LPR będzie zabiegać o nieratyfikowanie nowego traktatu reformującego Unię Europejską. Według Giertycha, przyjęcie tego dokumentu może pogorszyć sytuację tych Polaków, których mogą dotknąć niemieckie roszczenia majątkowe.

Pytany o tę zapowiedź Giertycha, premier stwierdził, że stanowisko szefa Ligi w sprawie UE jest znane. "Tu nie ma nic zaskakującego. Giertych zawsze był eurosceptykiem i po prostu musimy to przyjąć do wiadomości" - powiedział J. Kaczyński.

"Sądzę, że starczy nam sił, żeby ratyfikować traktat" - dodał premier. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Premier: chcemy przekonać sądy, by stosowały prawo o zasiedzeniu