Premier: chcemy utrzymać deficyt w ryzach unijnych, nie przekroczyć 3 proc. PKB

  • PAP
opublikowano: 26-03-2019, 13:29

Mamy ambicję, żeby w 2019 i 2020 r. deficyt finansów publicznych utrzymać w ryzach unijnych ram, czyli nie przekroczyć 3 proc. PKB - podkreślił we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu mówił na konferencji, że deficyt budżetowy jest ważną kwestią i "trzymamy się unijnych ram ściśle, chcemy się ich trzymać".

Dodał, że za rządów PiS, mimo dużych programów społecznych i socjalnych, deficyt sektora finansów publicznych malał, a nie rósł.

Morawiecki zapewnił, że rząd ma ambicję, by w 2018 i 2019 roku trzymać deficyt sektora finansów publicznych we wskazanych przez UE ryzach, czyli nie przekroczyć 3 proc. PKB.

Deficyt budżetowy będzie się zapewne utrzymywał do końca tego roku, poinformował Morawiecki.

"W lutym wystąpił deficyt i ten deficyt będzie się utrzymywał zapewne już do końca roku" - powiedział premier.

Zgodnie z najnowszymi danymi resortu finansów, deficyt budżetu po lutym wyniósł 0,8 mld zł, czyli 2,8 proc. planu na 2019 rok. Po styczniu nadwyżka w budżecie wynosiła 6,6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane