Premier Chin: problemy z ochroną praw własności intelektualnej

PAP
opublikowano: 23-11-2017, 14:02
aktualizacja: 23-11-2017, 14:03

Niedoskonałość ochrony praw własności intelektualnej to jeden z głównych powodów spowolnienia prywatnych inwestycji w Chinach – przyznał w środę premier tego kraju Li Keqiang, cytowany przez agencję Xinhua. Chiński rząd zapowiada reformy.

Władze w Pekinie chcą podnieść koszty ponoszone przez podmioty przyłapane na naruszaniu praw własności intelektualnej i zwiększyć dostępność ochrony tych praw dla firm – podała Xinhua, powołując się na oficjalny komunikat. Prywatnym przedsiębiorstwom ma przysługiwać w tym zakresie ochrona na równi z podmiotami sektora publicznego.

„Poprawa ochrony praw własności intelektualnej jest kwestią o strategicznym znaczeniu i jest kluczowa dla rozwoju socjalistycznej gospodarki rynkowej” - ocenił Li po zakończeniu środowego posiedzenia rządu.

Firmy i zagraniczne lobby biznesowe od dawna zarzucają chińskim władzom, że robią zbyt mało, by ograniczyć ryzyko związane z łamaniem praw własności intelektualnej, mimo że w kraju obowiązują przepisy antypirackie.

„Wciąż istnieje sporo problemów z obecnym systemem ochrony praw własności (intelektualnej). Niedoskonałości w tym obszarze są jedną z głównych przyczyn spadku prywatnych inwestycji” - przyznał Li, zapowiadając reformy.

Prawa mają być lepiej chronione szczególnie w sprawach związanych z internetem, importem i eksportem, jak również na obszarach wiejskich, gdzie często prowadzą swoją działalność producenci podróbek – informuje Xinhua.

„Wymazane, zmienione lub zniesione” zostaną wszelkie regulacje i dokumenty niezgodne z uchwaloną w 2007 roku ustawą o ochronie praw własności intelektualnej oraz wytycznymi dot. poprawy ochrony tych praw z roku 2016 – podano w komunikacie.

Wcześniej w tym miesiącu, podczas swojej pierwszej wizyty w Azji, o sprawie domniemanych kradzieży własności intelektualnej amerykańskich firm przez podmioty chińskie wielokrotnie mówił prezydent USA Donald Trump.

W raporcie Biura Reprezentanta Stanów Zjednoczonych ds. Handlu, przedstawionym w styczniu br. w amerykańskim Kongresie, stwierdzono m.in., że „kradzieże tajemnic handlowych, na których skorzystały chińskie firmy, miały miejsce zarówno w Chinach, jak i poza Chinami”, a ich sprawcy „w wielu przypadkach wciąż działają bezkarnie”.

Posiadacze praw do własności intelektualnej informują o nasileniu działań chińskich władz przeciwko podróbkom, jednak podrabianie szerokiego spektrum towarów, w tym leków, wciąż jest w Chinach powszechne – oceniono w raporcie.

Szczególną uwagę zwrócono na proceder „rejestracji znaków handlowych w złej wierze”, w którym chińskie podmioty zastrzegają w Chinach znaki handlowe należące do zagranicznych firm, a następnie żądają od nich „okupu” albo same prowadzą działalność, wykorzystując renomę, jaką cieszą się oryginalne marki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu