Premier: dalsze zadłużanie szpitali musi zostać okiełznane

opublikowano: 06-02-2007, 09:03

Jakie działania będą w tym celu podjęte, opinia publiczna dowie się za kilka godzin, zapowiedział premier Jarosław Kaczyński.

Premier Jarosław Kaczyński uważa, że dalsze zadłużanie szpitali musi zostać okiełznane. Jakie działania będą w tym celu podjęte, opinia publiczna dowie się za kilka godzin - zapewnił szef rządu we wtorkowych porannych "Sygnałach dnia".

Premier przyznał, że rozwiązanie problemu nie jest prostą sprawą. Jednak - jak powiedział - "dalsze zadłużanie szpitali, które ciągle trwa, musi zostać okiełznane. Co kwartał przybywa bowiem kilkaset milionów długów i państwo tego w żadnym wypadku nie jest w stanie wytrzymać". Zastrzegł jednocześnie, że rozwiązanie problemu nie może polegać na tym, żeby tylko dawać pieniądze zadłużonym szpitalom na spłatę ich długów, bo to jest droga donikąd. W ten sposób liczba zadłużonych szpitali rosłaby nadal co roku - dodał.

Szef rządu zaznaczył, że wiele szpitali potrafi za pieniądze, jakie otrzymuje, funkcjonować dobrze i jeszcze pozyskiwać nadwyżki. "To jest możliwe i musi być mechanizm skłaniający te szpitale, które są słabe, żeby też zaczęły sobie dawać radę".

Jarosław Kaczyński przyznał, że pieniędzy na służbę zdrowia jest zbyt mało, ale w krótkim czasie przeznaczanej na ten cel kwoty nie można radykalnie zwiększyć. Wymagałoby to bowiem wzrostu podatków, a na to wszyscy mówią "nie". Trzeba więc "funkcjonować w ramach możliwości, jakie są obecnie, a to wymaga racjonalizacji wydatków".

Premier przyznał, że liczba szpitali w niektórych regionach czy miastach jest zbyt duża. Nie da się więc uniknąć pewnych korekt - redukcji części placówek czy też zmian w formie ich działania. Szef rządu zaznaczył, że proces ten wymaga czasu, ale musi być przeprowadzony, "bo inaczej z całą pewnością nie damy sobie rady".

"Polska służba zdrowia jest dość uboga i na pewno nie stać ją na wyrzucanie pieniędzy" - podkreślił Jarosław Kaczyński.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane