Premier: deklaracja ws. przyszłości UE jest dobra, warto pamiętać o deklaracji warszawskiej

opublikowano: 09-05-2019, 18:07

Deklaracja w sprawie przyszłości UE jest dobra, warto ponadto pamiętać o deklaracji warszawskiej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki po nieformalnym szczycie szefów państw i rządów UE w Sybinie w Rumunii.

Premier poinformował, że podczas rozmów w Sybinie, które określił jako "strategiczną debatę dotyczącą przyszłości UE", poruszył wszystkie "kluczowe i ważne dla Polski" tematy. W tym kontekście wymienił: obronę granic zewnętrznych, związaną - jak wskazał - "z migracją i uchodźcami", a także wspólny rynek, swobodę świadczenia usług oraz politykę przemysłową i gospodarczą.

Podkreślił, że polityka przemysłowa "jest teraz mocno dyskutowana" w Unii Europejskiej, co ma jego zdaniem związek z zewnętrznymi działaniami protekcjonistycznymi, "w tym Chin czy USA". "Podkreślam też, że nie powinniśmy pozwolić na protekcjonizm wewnątrz UE" - zaznaczył Morawicki.

Premier dodał, że podczas dyskusji opowiedział się za poszerzeniem strefy Schengen i przypomniał, że strefa ta to nie tylko swoboda przemieszczania się ludzi, ale też towarów między państwami UE.

W kwestii bezpieczeństwa premier podkreślił, że mówił o postulatach Polski związanych z gazociągiem Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami. "Wskazałem na to, że tak naprawdę jest to finansowanie polityki zbrojeniowej (prezydenta Rosji Władimira) Putina i jako takie jest czymś odwrotnym od solidarności europejskiej" - ocenił.

Jak dodał, mówił również o Ukrainie i bezpieczeństwie granic zewnętrznych oraz poruszył tematykę podatkową i budżetową UE, a także kwestię funduszy strukturalnych. "To jest coś, co w przyszłości będzie bardzo ważnym tematem negocjacji w kontekście budżetu UE na lata 2020-2027" - dodał. Zapewnił, że w tym temacie jest pozytywnie zbudowany wstępnymi dyskusjami.

W kontekście przyjętej w Sybinie deklaracji w sprawie przyszłości UE - którą nazwał "dobrą, ogólną deklaracją o przyszłości Europy" - premier powiedział: "Warto przypominać też deklarację warszawską, sprzed kilku dni, gdzie w Warszawie 13 państw podpisało się pod postulatami związanymi z polityką spójności, inwestycjami w drogi i infrastrukturę i czymś, co jest bardzo ważne, żeby kraje Europy środkowej dogoniły za kilkanaście lat kraje Europy Zachodniej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane