Premier: dzisiaj szczególnie podkreślamy rolę suwerenności gospodarczej

PAP
opublikowano: 07-06-2018, 11:43
aktualizacja: 07-06-2018, 11:43

Dzisiaj szczególnie podkreślamy rolę suwerenności gospodarczej, która jest rozumiana jako mechanizm polityki gospodarczej państwa skorelowany z aspiracjami społeczeństwa i przedsiębiorców - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier w czwartek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) otworzył kongres "100 lat Polskiej Gospodarki".

Jak ocenił, Polska w ostatnich 30 latach poprzez rozwój dokonała ogromnych postępów. "Jesteśmy w zupełnie w innym miejscu" - mówił.

Morawiecki dodał, że "dzisiaj szczególnie podkreślamy rolę suwerenności gospodarczej". Zaznaczył, że "suwerenność gospodarcza nie rozumiana jako autarkia, jako budowa barier protekcjonistycznych, gospodarczych i wszelkich innych".

Premier tłumaczył, że chodzi o suwerenność "polegającą na tym, że kierunek polityki gospodarczej jest dostosowany do możliwości, do bagażu przeszłości, jaki niesiemy ze sobą (...), ale jest również ukierunkowana na szanse i aspiracje przyszłości, czyli na kolejne 10, 20 lat".

"Tak rozumiemy tę suwerenność w stuleciu odzyskania niepodległości, jako mechanizm polityki gospodarczej państwa skorelowany z aspiracjami społeczeństwa i zwłaszcza tego społeczeństwa przedsiębiorczego, czyli przedsiębiorców" - wskazał. Jak mówił premier, tę mieszankę gospodarczo-polityczno-społeczną należy tak ukształtować, żeby wzrost gospodarczy w przyszłości odpowiadała naszym ambicjom.

Staramy się tak przebudowywać naszą rzeczywistość gospodarczą, żeby ta "przykrótka kołderka" w realizacji różnych celów, w perspektywie 5-10 lat, zaprowadziła nas do gospodarki 4.0. - powiedział Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że gdyby polskie społeczeństwo dziś pozwoliło - jak kiedyś w historii - rządowi "poświęcać 200, 300, 400 mld zł rocznie na inwestycje, to na pewno Polska za 5-7 lat wyglądałaby zupełnie inaczej pod względem inwestycyjnym i infrastruktury", ale "nie ma takiego +wishful thinking+, nie ma takiego prostego przełożenia mechanizmów II Rzeczpospolitej na naszą dzisiejszą rzeczywistość". "To jest niemożliwe oczywiście" - podkreślił.

"My, poprzez Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, staramy się tak przebudowywać naszą rzeczywistość gospodarczą, żeby ta +przykrótka kołderka+ za każdym razem w realizacji różnych celów gospodarczych, społecznych, żeby ona w perspektywie 5-10 lat zaprowadziła nas do właśnie tego, co jest przedmiotem tej konferencji, czyli gospodarki 4.0., do kapitalizmu 4.0, do nowej fali kapitalizmu (...) i polskiej przedsiębiorczości" - zaznaczył premier.

Morawiecki mówił, że polska gospodarka jest "zależna" i jednocześnie zaznaczył, że podobnie jak inne gospodarki zachodnioeuropejskie. "Czy gospodarka niemiecka nie jest zależna? Jeszcze ciut bardziej jest zależna od eksportu niż nasza. Ale nikt nie nazwie jej gospodarką peryferyjną lub gospodarką zależną w rozumieniu definicji typologii (amerykańskiego ekonomisty Barryego) Eichengreena i (amerykańskiego ekonomisty Domingo Felipe) Cavallo" - powiedział premier.

"My musimy tę suwerenność łączyć z pełnym uczestnictwem w globalnej gospodarce, w gospodarce światowej i chcemy to zrobić, i chcemy korzystać z dobrodziejstw gospodarki 4.0, bo to jest dla nas wielka szansa" - ocenił.

Morawiecki podkreślał, że gospodarka 4.0 jest szansą dla Polski. "Dlatego kładziemy tak ogromny nacisk w ramach działań Polskiego Funduszu Rozwoju, ale też przez nasze programy strategiczne, przez alokację środków, (...) na innowacyjność" - powiedział.

Jak mówił, rząd przede wszystkim wspiera rozwój oddolny - "tę gospodarkę tysiąca kwitnących kwiatów na łące polskiego podglebia gospodarczego, finansowego, które jest częścią gospodarki światowej". "Chcemy być tą częścią" - zapewnił. Dodał, że włączenie się w gospodarkę globalną powoduje presję konkurencyjną.

"Ale jednocześnie wskazujemy, że dojrzałe państwa - zachodnie w szczególności i wschodnie niektóre - potrafią w dużo lepszy sposób kombinować, koordynować konkurencję (...) i współpracę" - mówił. Jak tłumaczył, cechą charakterystyczną bardzo dojrzałych gospodarek było właśnie to, że państwo wspiera w różnych sektorach ekspansję kapitałową, eksportową. "My poprzez Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju staramy się właśnie robić to samo" - powiedział premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Premier: dzisiaj szczególnie podkreślamy rolę suwerenności gospodarczej