Premier Grecji na Itace ogłosił koniec odysei

opublikowano: 21-08-2018, 12:30

Premier Alexis Tsipras udał się na wyspę Itaka, aby symbolicznie zaakcentować koniec prawie dziewięcioletnich zmagań Grecji z kryzysem, donosi Reuters.

- Itaka ponownie będzie identyfikowana z końcem współczesnej odysei, która była bardzo ciężka dla Greków – powiedział Tsipras po przybyciu na wyspę.

Aleksis Tsipras
Zobacz więcej

Aleksis Tsipras Bloomberg

Premier wygłosił we wtorek przemówienie do Greków w związku z zakończeniem w poniedziałek ostatniego programu pomocy finansowej dla kraju udzielonej przez euroland.

- Nasz kraj odzyskał prawo do kształtowania własnej przyszłości - powiedział Tsipras.

Nastroje w kraju są jednak dalekie od optymizmu.

- Nie mówimy, że wszystkie problemy zostały rozwiązane wraz z zakończeniem programu pomocy, nie będziemy świętować – powiedział wiceminister gospodarki Alexis Haritsis. – To jednak znaczący dzień i sukces wydostania się spod ścisłego nadzoru – dodał.

W kwietniu 2010 roku Grecja wystąpiła po raz pierwszy o pomoc finansową do państw eurolandu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Potem dwa programy pomocy ruszyły jeszcze w 2012 i 2015 roku. Łącznie kraj dostał 288 mld EUR pożyczek ratujących jego finanse, co jest największym wsparciem w historii. Relacja długu Grecji do PKB wzrosła jednak do 180 proc. Przez kolejne lata kraj będzie musiał utrzymywać pierwotną nadwyżkę budżetową i realizować trudne reformy. Już w 2019 roku Grecja powinna obniżyć świadczenia emerytalne.

- Nawet po dotarciu do Itaki nadal będziemy musieli wiosłować – ogłosił na pierwszej stronie grecki dziennik Ethnos.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu