Premier Gyurcsany uzyskał wotum zaufania

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 06-10-2006, 16:26

Węgierski premier Ferenc Gyurcsany zgodnie z oczekiwaniami uzyskał w piątek w parlamencie wotum zaufania.

Węgierski premier Ferenc Gyurcsany zgodnie z oczekiwaniami uzyskał w piątek w parlamencie wotum zaufania.

Głosowało za nim 207 deputowanych, a 165 było przeciwnego zdania. Rządzący socjaliści mają w parlamencie wraz z demokratami większość - 210 mandatów. Do uzyskania wotum potrzeba było socjalistom 193 głosów.

Wcześniej tego dnia w wystąpieniu na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu Gyurcsany przeprosił za swą ujawnioną w zeszłym miesiącu wypowiedź z maja. Powiedział wówczas, na zamkniętym spotkaniu partyjnym, że socjaliści miesiącami okłamywali społeczeństwo w kwestii faktycznego stanu gospodarki i państwa, i wezwał do zaprzestania tych praktyk oraz wszczęcia niepopularnych reform.

W piątek Gyurcsany kilkakrotnie powiedział "przepraszam", co deputowani koalicji rządzącej przyjęli oklaskami. "Przepraszam, nie miałem dość odwagi, by powiedzieć to otwarcie wyborcom" - przyznał premier, nawiązując do problemów politycznych, socjalnych i gospodarczych, które ukrywał przed społeczeństwem.

Dzień wcześniej przywódca opozycyjnej partii Fidesz Viktor Orban nazwał głosowanie nad wotum zaufania "kłamliwym, tanim chwytem". Zaapelował do obywateli o udział w piątkowej antyrządowej demonstracji. Wiec ten ma się rozpocząć po południu na placu Kossutha w Budapeszcie, przed budynkiem parlamentu. Zdaniem obserwatorów może w nim wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

W niedzielnych wyborach do władz lokalnych rządząca koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) i Związku Wolnych Demokratów poniosła porażkę, po wielodniowych protestach antyrządowych, wywołanych ujawnieniem wypowiedzi Gyurcsanya. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier Gyurcsany uzyskał wotum zaufania