Premier Irlandii: przesunięcie brexitu lepsze niż brexit bez porozumienia

  • PAP
opublikowano: 04-10-2019, 20:54

Ewentualne opóźnienie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej byłoby lepsze niż brexit bez porozumienia - ocenił w piątek premier Irlandii Leo Varadkar, odnosząc się do doniesień o planach brytyjskiego rządu w tej sprawie.

"Wolałbym, żebyśmy doszli do porozumienia i mieli umowę (w sprawie brexitu - PAP) przed połową października. Ale gdyby rząd brytyjski miał poprosić o przedłużenie, to oczywiście byśmy je rozważyli" - powiedział szef rządu Irlandii na konferencji prasowej w Kopenhadze, gdzie wcześniej spotkał się z duńską premier Mette Frederiksen.

Zastrzegł, że w jego opinii "większość krajów UE rozważyłaby (takie przedłużenie) tylko wtedy, gdyby był ku temu dobry powód i ten powód musiałby zostać przedstawiony". "Z pewnością jednak przedłużenie byłoby lepsze od braku porozumienia" - zaznaczył.

Wcześniej w piątek media, m.in. BBC i agencja prasowa PA, podały, powołując się na dokumenty złożone w szkockim sądzie, że brytyjski premier Boris Johnson zamierza wysłać do UE list z prośbą o przesunięcie terminu brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie zawarte porozumienie. Byłoby to zgodne z ustawą przeforsowaną w Izbie Gmin przez opozycję i grupę buntowników z Partii Konserwatywnej, obawiających się, że Johnson - zgodnie z własnymi deklaracjami - zamierza doprowadzić do bezumownego brexitu, który ich zdaniem miałby katastrofalne skutki dla kraju.

Tzw. ustawa Benna nakłada na premiera obowiązek zwrócenia się do Brukseli z prośbą o przesunięcie terminu brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie zatwierdzone przez Izbę Gmin porozumienie o warunkach wyjścia.

Johnson dotąd prezentował twarde stanowisko w tej sprawie, deklarując, że brexit nie będzie już opóźniany i jeśli UE nie zgodzi się na jego propozycje porozumienia, Wielka Brytania wyjdzie ze Wspólnoty bez umowy w obecnie obowiązującym terminie, czyli 31 października. W związku z tym biznesmen Dale Vince, prawniczka Jo Maugham i posłanka Szkockiej Partii Narodowej Joanna Cherry wnieśli sprawę do sądu w Szkocji, aby ustalić, w jakim stopniu Johnson jest związany ustawą Benna i czy byłoby możliwe nałożenie na niego grzywny lub aresztowanie go, gdyby się jej nie podporządkował.

Jak podała na Twitterze Maugham, z przesłanych do sądu dokumentów rządowych wynika, że Johnson zaakceptował obowiązek wysłania listu z prośbą o przesunięcie terminu brexitu oraz to, że jeśli UE się na to zgodzi, Wielka Brytania będzie musiała to zaakceptować.

Orzeczenie sądu zostanie wydane w poniedziałek. Dodatkowo w przyszłym tygodniu w ramach drugiej części tej sprawy sąd ma zbadać, czy może on podpisać list z prośbą o przesunięcie terminu brexitu w zastępstwie Johnsona, gdyby ten odmówił.

W dniach 17-18 października odbędzie się szczyt unijny, na którym brexit będzie jednym z najważniejszych omawianych tematów.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy