Premier jest dobrej myśli przed szczytem UE w Brukseli

Polska Agencja Prasowa SA
15-12-2005, 18:19

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział dziennikarzom w czwartek tuż przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, że jest dobrej myśli, bo jego zdaniem 25 krajów jest w stanie porozumieć się w sprawie budżetu UE na lata 2007-13.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział dziennikarzom w czwartek tuż przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, że jest dobrej myśli, bo jego zdaniem 25 krajów jest w stanie porozumieć się w sprawie budżetu UE na lata 2007-13.

"Jestem dobrej myśli, bo 25 krajów jest w stanie porozumieć się w sprawie budżetu. Jednocześnie mam pewność, że zły budżet będzie rozbijał UE i na taki się nie zgodzimy" - podkreślił Marcinkiewicz.

Premier dodał, że oczekuje solidarności, a jej brakuje w brytyjskich propozycjach budżetu. "Chcemy rozmawiać o tym, by przywrócić solidarność w UE, a budżet jest wyrazem idei solidaryzmu" - zaznaczył.

W ocenie Marcinkiewicza celem Unii jest szybki rozwój, a jest on możliwy tylko wtedy, gdy nowe państwa będą miały tyle środków finansowych przeznaczonych na rozwój, żeby dogonić stare kraje UE. "Taki budżet gwarantuje, że UE będzie dobrze konkurowała z Azją i Ameryką" - podkreślił Marcinkiewicz.

Premier zapytany o dotychczasowe spotkania w Brukseli dotyczące budżetu odpowiedział, że to były bardzo dobre rozmowy. "Widać, że wszyscy mówią o zasadach i że zasada solidarności jest przez wszystkich przyjmowana jako zasada podstawowa. Zarówno dla krajów Beneluksu, jak i krajów Grupy Wyszehradzkiej, bez względu na różnice w szczegółach, idea zwiększenia budżetu i solidarności jest wiodąca. To dobrze. Ze Słowacją różnimy się w szczegółach, idee są bardzo podobne" - powiedział Marcinkiewicz.

Na pytanie, czy będzie spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego (Polska, Francja, Niemcy), powiedział, że chce wykonać wszystkie możliwe ruchy, uczestniczyć we wszystkich możliwych spotkaniach, żeby osiągnąć cel, którym jest dobry budżet.

Elwira Wielańczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier jest dobrej myśli przed szczytem UE w Brukseli