Premier: kto redukuje budżet europejski, ten redukuje Europę

DI, PAP
opublikowano: 28-11-2010, 18:03

Kto redukuje budżet europejski, ten redukuje Europę - powiedział premier Donald Tusk na niedzielnej konwencji PO w Szczecinie. Tusk podkreślił, że unijna polityka spójności nie jest "jałmużną" na  rzecz biedniejszych krajów UE.

Premier powiedział, że w ramach prac nad nowym budżetem unijnym stawia sobie za zadanie przede wszystkim "obronić budżet europejski przed zakusami tych, którzy chcieliby go zredukować, bo doskwiera im kryzys".

"Tyle jest Europy w Unii Europejskiej, ile jest hojności Europejczyków na rzecz budżetu europejskiego. Kto redukuje budżet europejski, ten redukuje Europę" - zaznaczył premier.

Podkreślił, że Polska jest liderem europejskiego ruchu wewnątrz UE na rzecz "rewitalizacji idei Unii Europejskiej". To my, Polacy, dzisiaj najżywiej dajemy dowód na to, że UE ma sens, ale tylko wtedy, kiedy jej zbiorowe przywództwo wierzy w istotę UE, jaką jest solidarność, a więc także wspólne zarządzanie naszymi środkami" - mówił szef PO.

Tusk zaznaczył, że unijna polityka spójności nie jest jałmużną dawaną biednym Europejczykom przez bogatych, ale "testem na to, na ile idea UE utrzymała swój podstawowy sens".

Premier mówił też o potrzebie mądrej solidarności finansowej wewnątrz naszego kraju. "Pomorze Zachodnie nie może być białą plamą, jeśli chodzi o środki europejskie tylko dlatego, że funkcjonuje mit bogatej zachodniej Polski" - powiedział szef rządu.

Dodał, że na Pomorzu Zachodnim widać też więcej wiary ludzi we własne siły niż w innych regionach i właśnie m.in.dlatego - zdaniem premiera - w tym regionie wygrywa PO. "Nikt nie może być karany za to, że jest optymistą. Musimy głośno powiedzieć, że Pomorze Zachodnie to także region, który potrzebuje dofinansowania" - dodał Tusk.

Jak podkreślił muszą się znaleźć środki m.in. na budowę obwodnicy Koszalina i drogi S6. "Będzie tyle środków, ile trzeba na danym etapie zaawansowania inwestycji" - powiedział.

Premier nawiązał do aukcji, na której wylicytowano kilka dni temu większą cześć majątku Stoczni Szczecińskiej.

"Gdy wchodziłem na salę rozmawiałem z rozczarowanymi przebiegiem procesu sprzedaży majątku i zagospodarowania terenów stoczni mieszkańcami Szczecina. Tak jak w przypadku Szczecina, gdy pojechałem do egzotycznego kraju (Katar-PAP), pojadę wszędzie, gdzie trzeba, będę błagał na kolanach, żeby inwestowano tu w Szczecinie i wszędzie w Polsce gdzie miejsca do inwestycji są przygotowane" - zapewnił Tusk.

Dodał, że takie działania "nie zawsze bywają skuteczne"(katarski inwestor wycofał się z kupna stoczni - PAP) i trzeba się umieć do tego przyznać. "W sprawie Szczecina nie skapitulowałem"- podkreślił. "Dla mnie mądra polityka polega na tym, że robię wszystko, co w mojej mocy, albo jeszcze więcej. Jeśli to się nie uda, to szukam innego sposobu. W Gdyni już taki sposób się znalazł i w Szczecinie też się znajdzie" - obiecał premier.

"Podjęliśmy naprawdę nieprawdopodobne wyzwania, jeśli chodzi o rozwój cywilizacyjny. Przyspieszenie budowy nowej Polski - są to działania nieporównywalne z niczym w historii Polski jak sięgamy pamięcią" - zaznaczył premier.

Jak zapewnił, dzięki Europie, dzięki zapałowi Polaków dzięki wolności uzyskanej przez Solidarność ponad 20 lat temu, ale też dzięki temu, że trzy lata temu PO zdobyła władzę, "możemy nasze siły i nasze marzenia przekuwać w budowanie, a nie wojnę polityczną"

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane