Premier liczy na rozwój specjalnych stref ekonomicznych

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 25-10-2006, 15:51

Premier Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że specjalne strefy ekonomiczne (SSE) będą się rozwijać. W środę w Łodzi premier wręczył zezwolenie na działalność w tamtejszej SSE firmie Indesit.

Premier Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że specjalne strefy ekonomiczne (SSE) będą się rozwijać. W środę w Łodzi premier wręczył zezwolenie na działalność w tamtejszej SSE firmie Indesit.

Szef rządu zwrócił uwagę, że obecny rok i dwa poprzednie lata przyniosły przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Zaznaczył, że celem rządu będzie podtrzymanie tego procesu i doprowadzenie do tego, aby okres koniunktury trwał długo.

J.Kaczyński ma nadzieję, że proces rozwoju gospodarczego będzie się opierał na "zdrowych zasadach", bo "gospodarka połowy lat 90. obciążona była różnego rodzaju wadami, po których należało sądzić, że przyjdzie okres poważnych trudności".

Premier podkreślił, że przed Polską otworzyły się również szanse wynikające z obecności naszego kraju w Unii Europejskiej. Te szanse to - jak mówił - wielki europejski rynek oraz wsparcie finansowe ze strony Unii.

Według premiera, strefy ekonomiczne są jednym z elementów przyspieszenia gospodarczego. "Mam nadzieję, że ta strefa (...) i wszystkie inne będą się rozwijały" - powiedział w Łodzi szef rządu, dodając, że pozwoleń dla firm na działanie w SSE powinno być coraz więcej. J.Kaczyński przypomniał, że 21 października podpisana została decyzja o rozszerzeniu łódzkiej strefy o 83 ha. Dzięki temu ma ona - w opinii premiera - "większe możliwości".

Premier dodał, że zakładane jest rozszerzenie także innych SSE w Polsce. Planowane jest powiększenie ich o kolejne 4 tys. ha. "Mamy nadzieję, że te nowe ziemie, nowe terytoria, będą bardzo szybko zagospodarowane" - powiedział.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa od dziewięciu lat. Składa się z 19 podstref o ogólnej powierzchni ponad 450 ha. Do tej pory wydano firmom 89 zezwoleń na działalność w SSE. Władze łódzkiej strefy liczą na to, że do końca roku będzie ich 96. Włoski producent lodówek i kuchenek Indesit jest jednym z największych inwestorów działających w strefie.

Włosi, którzy mają już w Łodzi dwa zakłady produkcyjne, chcą otworzyć trzeci zakład w Polsce. Wybrali Radomsko. Firma zainwestuje co najmniej 80 mln euro i stworzy tam 1200 miejsc pracy.

Indesit jest jednym z trzech największych producentów sprzętu gospodarstwa domowego w Europie. W Polsce sprzedaje swoje produkty pod dwiema markami - Indesit i Ariston. W ub. roku spółka osiągnęła ponad 16-proc. udział w polskim rynku.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier liczy na rozwój specjalnych stref ekonomicznych