Premier: Nie ma jeszcze decyzji, czy wprowadzić 2 stawki PIT

Internet Securities
opublikowano: 14-03-2006, 09:53

Rząd nie zdecydował jeszcze, czy w 2007 roku będą obowiązywać dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), powiedział we wtorek premier Kazimierz Marcikiewicz. Prace nad kształtem przyszłorocznych podatków wciąż trwają, a ich efekty zostaną zaprezentowane do końca marca, zgodnie z zapowiedziami, dodał.

Rząd nie zdecydował jeszcze, czy w 2007 roku będą obowiązywać dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), powiedział we wtorek premier Kazimierz Marcikiewicz. Prace nad kształtem przyszłorocznych podatków wciąż trwają, a ich efekty zostaną zaprezentowane do końca marca, zgodnie z zapowiedziami, dodał.

„Jeszcze nie podjęliśmy takiej decyzji. Zapowiadaliśmy, że do 31 marca przedstawimy cały pakiet ustaw podatkowych i wszystkich rozwiązań, które są rozpisane na trzy lata: 2007-2009. Bardzo intensywnie Ministerstwo Finansów nad tym pracuje” – powiedział Marcinkiewicz w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) powiedział poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”, że zmiany, jakie przygotowuje wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska, zakładają wprowadzenie dwóch stawek podatkowych od przyszłego roku.

Na podstawie wyliczeń ministerstwa ustalony zostanie próg, do którego sięgać będzie pierwsza stawka. Jednocześnie szef klubu parlamentarnego zapewnił, że jego partia nie wycofuje się z zapowiadanych przed wyborami stawek 18% i 32%.

„To jest nasz program, więc musi być i ten pomysł rozpatrywany, jest liczony. Decyzję podejmiemy pod koniec marca” – powiedział z kolei Marcinkiewicz.

„Chodzi dokładnie o to, żeby w taki sposób oddziaływać na dochody budżetu państwa, żeby z jednej strony mógł być prowadzony szybszy rozwój gospodarczy, 5-proc. i wyższy. On w pewnej mierze zależy od wysokości podatków” – wyjaśnił premier.

Dodał, że z drugiej strony chodzi o to, żeby jednocześnie zagwarantować taką politykę społeczną, która będzie wspomagała rodzinę, „zwłaszcza rodziny najbiedniejsze”.

W połowie lutego Gosiewski zapowiedział, że projekt ustawy autorstwa Platformy Obywatelskiej (PO), która przejęła projekt PiS ustanawiający dwie stawki podatkowe w wysokości 18% i 32%, a także wspólne opodatkowanie rodziców i dzieci, jest możliwy do zrealizowania, ale nie w 2006 roku.

Później lider PO Jan Rokita powiedział, że zmiana ustawy o PIT zakładająca dwie stawki – 18% i 32%, to pierwszy krok do ustanowienia podatku liniowego. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane