Premier o podtrzymaniu wzrostu gospodarczego

opublikowano: 15-02-2007, 17:24

Podtrzymanie wzrostu gospodarczego - by był długofalowy, działania w sektorze państwowym oraz wykorzystanie pomocy z Unii Europejskiej - to trzy zespoły działań podjęte przez rząd w zakresie polityki gospodarczej - powiedział w czwartek premier Jarosław Kaczyński.

Podtrzymanie wzrostu gospodarczego - by był długofalowy, działania w sektorze państwowym oraz wykorzystanie pomocy z Unii Europejskiej - to trzy zespoły działań podjęte przez rząd w zakresie polityki gospodarczej - powiedział w czwartek premier Jarosław Kaczyński.

Premier podkreślił, że pierwszy zespół działań, czyli polityka makroekonomiczna, ma na celu podtrzymanie wzrostu gospodarczego, by był długotrwały. Polityka ta jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów.

Według niego, w marcu zostaną przedstawione projekty ustaw, odnoszące się do reformy finansów publicznych. Jak zaznaczył, będzie to "wielka reforma finansów publicznych", w wyniku której "rygor budżetowy obejmie większą nieporównanie większą niż obecnie część cześć wydatków publicznych".

Według wcześniejszych zapowiedzi resortu finansów, planowana jest m.in. likwidacja wszystkich zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, samorządowych funduszy celowych, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz części agencji rządowych.

"Zwiększy się znacznie elastyczność i ilość pieniędzy do dyspozycji rządu. Jednocześnie zwiększy się kontrola, bo wycieki, które są obecnie w różnych miejscach, na które bardzo intensywnie zwraca uwagę pani premier Gilowska, są naprawdę duże, bardzo utrudniają nam życie i prowadzą także do niekontrolowanego zadłużenia" - powiedział premier.

J. Kaczyński zapowiedział też, że jeszcze w tym roku zostanie obniżony klin podatkowy. Chodzi o wcześniej zapowiadaną obniżkę składki rentowej, która w pierwszym etapie miała być obniżona z 13 do 10 proc., a w kolejnym - z 10 do 7 proc.

"Jeszcze w tym roku chcemy obniżyć nieco klin, który obciąża pracę. Przedsięwzięcia będą podjęte w lipcu, zakres nie jest jeszcze dokładnie określony" - powiedział premier. Zaznaczył, że "będzie to oznaczało podwyżkę płac dla wszystkich, przede wszystkim dla sfery budżetowej".

Przedstawiając kolejne działania, poinformował, że rząd chce też "powoli, spokojnie i bez wstrząsów społecznych obniżać udział wydatków publicznych w PKB". Według niego, obecnie odsetek tych wydatków wynosi 44,1 proc. PKB. Pierwsze działania w tym zakresie podjęte zostaną w budżecie na 2008 r. "To jest bardzo poważny sygnał dla rynków" - dodał.

Premier zapowiedział też walkę z utrudnieniami w działalności gospodarczej. "Jest już prawie gotowy i będzie za nie tak długi czas przedstawiony pakiet Romana Kluski" - powiedział. Wyjaśniał, że pakiet został nazwany imieniem Kluski (były prezes Optimusa - PAP), ponieważ walczył on z ograniczenia w działalności gospodarczej.

Według premiera, pakiet będzie kolejnym elementem polityki makrooekonomicznej, zwiększającej dynamikę działalności gospodarczej. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier o podtrzymaniu wzrostu gospodarczego