Premier o polskiej propozycji ws. bezpieczeństwa energetycznego

Polska Agencja Prasowa SA
23-03-2006, 17:29

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w czwartek, że "na dziś" polska propozycja traktatu w sprawie bezpieczeństwa energetycznego UE "wypełniła swoje zadanie - dokonała ewolucji w myśleniu państw Unii Europejskiej, w takim kierunku, w jakim chcieliśmy".

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w czwartek, że "na dziś" polska propozycja traktatu w sprawie bezpieczeństwa energetycznego UE "wypełniła swoje zadanie - dokonała ewolucji w myśleniu państw Unii Europejskiej, w takim kierunku, w jakim chcieliśmy".

Szef polskiego rządu przybył w czwartek po południu do Brukseli, by wziąć udział w dwudniowym szczycie UE, który ma być poświęcony m.in. sprawom bezpieczeństwa energetycznego.

Marcinkiewicz podkreślił w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu do Brukseli, że przedstawiona w marcu przez Komisję Europejską "zielona księga" w sprawie bezpieczeństwa energetycznego "zawiera wiele sformułowań", które były w polskiej propozycji.  Powiedział, że polski projekt traktatu przedstawiony w końcu lutego i adresowany do 32 krajów, był "dużo szerszym projektem (niż "zielona księga"), o którym już nie rozmawiamy". Dodał, że traktat był "rozwiązaniem kierunkowym".

Premier powiedział, że projekt traktatu był "bardzo dalekosiężny" - miał na celu  "przedstawić kierunek myślenia". 

"Kierunek myślenia i ewolucja, jaka nastąpiła w UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego bardzo nam odpowiada" - wskazał Kazimierz Marcinkiewicz. Dodał, że Polska będzie wspierać zapisy "zielonej księgi".

Szef rządu podkreślił, że w propozycję KE wpisana jest zasada solidarności - "Jest to zasada, którą w tej chwili akceptują wszystkie kraje UE".

"Myślenie, jakie jest przedstawione w +zielonej księdze+ idzie w bardzo dobrym kierunku i to myślenie chcemy wzmacniać" -mówił premier. Według Marcinkiewicza, Polska "przedstawiła najdalej idące rozwiązanie (traktat-PAP), po to, by mieć wpływ na dyskusje i kierunek debaty UE". Jak oświadczył, "założony cel absolutnie osiągnęliśmy".

Agata Jabłońska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Premier o polskiej propozycji ws. bezpieczeństwa energetycznego