Premier o prywatyzacji Elektrowni Dolna Odra

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-12-2005, 17:03

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że polska energetyka nie jest obecnie przygotowana do uwolnienia rynku energii, do czego nasz kraj zobowiązał się wstępując do UE. Poinformował, że na początku stycznia rząd przedstawi nowy program dla  energetyki, w którym będzie też mowa o Zespole Elektrowni Dolna Odra.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że polska energetyka nie jest obecnie przygotowana do uwolnienia rynku energii, do czego nasz kraj zobowiązał się wstępując do UE. Poinformował, że na początku stycznia rząd przedstawi nowy program dla  energetyki, w którym będzie też mowa o Zespole Elektrowni Dolna Odra.

    "Będzie nam bardzo trudno nadrobić te zaległości" - przyznał premier w sobotę na konferencji prasowej w Szczecinie. Dziennikarze pytali Marcinkiewicza o kontrowersje wokół prywatyzacji ZEDO. 

    Marcinkiewicz, który w sobotę spotkał się w Urzędzie Wojewódzkim ze związkowcami Dolnej Odry przyznał, że złożył im pewne obietnice. "Obiecałem związkowcom, że nie podejmiemy ostatecznych decyzji o elektrowni bez sprawdzenia gruntownego inwestora i bez zgody związków zawodowych" - powiedział.

    Na początku grudnia Ministerstwo Skarbu parafowało z hiszpańską firmą Endesa Europa projekt umowy sprzedaży pakietu 85 proc. akcji ZEDO. Przeciwko sprzedaży zakładu protestują od dłuższego czasu związkowcy z elektrowni. Sprzeciwiają się temu też politycy LPR, którzy z tego powodu wstrzymali poparcie swojej partii dla rządu Marcinkiewicza.

    Związkowcy z ZEDO chcą poznać rządowy program bezpieczeństwa energetycznego kraju i otrzymać informacje o wiarygodności inwestora. Ponieważ strona rządowa nie udzieliła jeszcze odpowiedzi na ich pytania, odmówili podjęcia negocjacji z Hiszpanami w sprawie pakietu socjalnego. Związkowcy sprzeciwiają się prywatyzacji, ponieważ obawiają się, że jej skutkiem będzie redukcja zatrudnienia.

    ZEDO zajmuje się wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. W skład Zespołu wchodzą: Elektrownia Dolna Odra, Elektrownia Pomorzany oraz Elektrownia Szczecin. Wszystkie elektrownie pracują na węglu kamiennym. ZEDO zatrudnia nieco ponad 2,5 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane