Premier odbierze dziś symbolicznie pierwszy polski F-16

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 15-09-2006, 13:26

Premier Jarosław Kaczyński symbolicznie odbierze w piątek w USA pierwszy z 48 samolotów bojowych F-16.

Premier Jarosław Kaczyński symbolicznie odbierze w piątek w USA pierwszy z 48 wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 zakupionych przez Polskę. Pierwsze dwie maszyny mają przylecą do kraju w listopadzie, cały system ma osiągnąć sprawność za sześć lat.

W bazie wojskowej w Fort Worth w Teksasie odbędzie się ceremonia przekazania Polsce pierwszego F-16. Do Polski pierwsze dwa samoloty przylecą 8 listopada, kolejna para - dzień później. Następne cztery sztuki mają zostać dostarczone w grudniu, a ostatnie z 48 maszyn w 2008 roku. Pełną zdolność operacyjną wszystkich zakupionych przez Polskę samolotów przewiduje się na rok 2012.

Rząd wybrał F-16 pod koniec grudnia 2002 r. spośród trzech oferowanych samolotów. Wartość oferty wynosi ok. 3,8 mld dolarów, z kosztami kredytu szacowano ją na ponad 4,5 mld dolarów brutto. Amerykanie w zamian za zakup u nich systemu F-16 zobowiązali się do złożenia w Polsce zamówień i transferu technologii. Tegoroczne zobowiązania offsetowe wynoszą 3 mld dolarów.

Polska otrzyma F-16 C/D Block 52 Advanced - będzie to najnowocześniejsza wersja spośród F-16 eksploatowanych w państwach NATO.

Transakcja obejmuje 36 samolotów F-16 C w wersji jednomiejscowej i 12 dwumiejscowych F-16 D; sprzęt do ich obsługi, uzbrojenie, części zamienne, szkolenie personelu latającego i naziemnego. Wersja dwumiejscowa może służyć do szkolenia lub do szczególnie skomplikowanych misji.

W szkoleniach w USA weźmie udział łącznie 49 pilotów (siedmiu spośród nich uzyska uprawnienia instruktorskie) i 183 specjalistów obsługi naziemnej (53 z nich zostanie instruktorami). Szkolenie pilotów w Stanach - pierwsi trzej oficerowie ukończyli kursy w czerwcu - obejmuje kursy językowe, loty na treningowym T-38 i na F- 16. Specjaliści zabezpieczenia logistycznego przejdą kursy językowe i techniczne połączone z praktyką.

Polska jest 23. państwem eksploatującym F-16. Wybrana przez nas wersja F-16 jest przystosowana do misji myśliwskich, atakowania celów naziemnych i do rozpoznania. F-16 dla Polski ma systemy kierowania ogniem wykorzystujące radar i podczerwień. Będzie go można uzbroić m. in. w pociski powietrze-powietrze Sidewinder i AMRAAM pociski powietrze-ziemia Maverick, bomby kierowane laserowo. Możność obserwacji przeciwnika i kierowania ogniem przy zachowaniu pełnego pola widzenia mają pilotom dać nahełmowe wyświetlacze. Płatowiec będzie pokryty powłokami zmniejszającymi odbicie wiązki radaru, samolot będzie można wyposażyć w dopasowane do kształtu samolotu zbiorniki paliwa. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Premier odbierze dziś symbolicznie pierwszy polski F-16