Premier odwołał J. Bauca ze stanowiska ministra finansów

opublikowano: 28-08-2001, 14:21

Premier zdymisjonował we wtorek ministra finansów Jarosława Bauca. Informacja została nieoficjalnie potwierdzona przez osobę zbliżoną do rządu. Na godzinę 15.00 zaplanowano konferencję prasową po wtorkowym posiedzeniu rządu, której rozpoczęcie opóźnia się. Po informacji o dymisji ministra finansów nieznacznie stracił złoty, nasiliły się też spadki na GPW.

Jarosław Bauc zabiegał o ostre cięcia w projekcie przyszłorocznego budżetu. Projekt ministra finansów przewiduje przyszłoroczny deficyt budżetu na poziomie 35,3 mld zł, przy zaostrzeniu polityki fiskalnej. W przeciwnym przypadku w kasie państwowej może zabraknąć 88,2 mld zł.

Decyzja premiera jest tym bardziej zaskakująca, że obawy ministra potwierdził zespół ekspertów kierowany przez Witolda Orłowskiego. Bez oszczędności deficyt budżetowy może wzrosnąć do poziomu nawet około 11 procent Produktu Krajowego Brutto. W takiej sytuacji dymisja Bauca wygląda raczej na poszukiwanie kozła ofiarnego.

- Nie rozumiem decyzji premiera - powiedział Dariusz Rosati, członek RPP. Ministra można było odwołać, gdyby komisja nie potwierdziła obaw ministra, tymczasem decyzja jest niezrozumiała.

Innego zdania jest Witold Orłowski. - Moim zdaniem ta dymisja jest oceną pracy ministra - powiedział szef komisji ekspertów.

Z nieoficjalnych źródeł uzyskaliśmy informację, iż następcą Bauca może zostać minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska. Obecna szefowa resortu skarbu może kierować obydwoma resortami do wyborów parlamentarnych. Z kolei Radio Zet ustaliło, że już trzy tygodnie temu premier Buzek chciał odwołać Jarosława Bauca i na jego miejsce powołać Wojciecha Misiąga, ale w końcu zrezygnował z tego pomysłu.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier odwołał J. Bauca ze stanowiska ministra finansów