Premier poinformował troje ministrów o przeglądzie prac resortów

(Marek Druś)
opublikowano: 01-12-2006, 16:49

Spotkanie szefa rządu z wicepremierami, a także z minister Grażyną Gęsicką były rutynowe, powiedział rzecznik rządu.

Premier Jarosław Kaczyński poinformował ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, ministra edukacji narodowej Romana Giertycha oraz minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką o rozpoczynającym się wkrótce przeglądzie pracy wszystkich ministerstw, który może doprowadzić do ewentualnych zmian w rządzie.

Według Dziedziczaka, spotkania szefa rządu z wicepremierami, a także z minister Gęsicką były rutynowe. Premier poinformował ich, że "wkrótce ruszy plan merytorycznego przeglądu ministerstw, który może zadecydować o ewentualnych zmianach" - wyjaśnił Dziedziczak.

Rzecznik rządu nie wykluczył zmiany w rządzie, jeżeli któryś z ministrów "by się z tego programu skrajnie nie wywiązywał".

Pytany o to, który minister mógłby zostać wymieniony, powiedział, że nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie przed zakończeniem przeglądu ministerstw.

Dziedziczak zaznaczył, że "według premiera sytuacja w koalicji jest dobra". "Nie ma tutaj żadnych sygnałów, które mogłyby zaniepokoić współkoalicjantów w rządzie" - dodał.

Również szef komitetu stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski ocenił spotkania premiera z Lepperem i Giertychem jako "standardowe". "One dotyczą sytuacji w koalicji, ale i prac poszczególnych resortów" - powiedział. Zaznaczył, że z powodu wyborów samorządowych nie było czasu na rozmowy z koalicjantami i teraz nadszedł moment na spotkanie, a także na ocenę wyborów.

Gosiewski dodał ponadto, że spotkania były związane z zaplanowanym na przyszły tydzień wspólnym spotkaniem premiera z liderami LPR i Samoobrony. Nieoficjalnie wiadomo, że miałoby do niego dojść we wtorek przed południem.

Gosiewski ocenił, że w koalicji nie ma napięć. "Nie ma żadnego tematu, który dzisiaj mógłby powodować iskrzenie między ugrupowaniami (koalicyjnymi)" - powiedział. Podkreślił, że PiS zależy na tym, aby koalicja z Samoobroną i LPR była trwała.

Jak powiedział Dziedziczak, przegląd ministerstw ma rozpocząć się mniej więcej za tydzień. Ma on polegać na spotkaniach ministrów z premierem. Finał przeglądu ma nastąpić na początku 2007 r.

Według Gosiewskiego, nie można powiedzieć, że jakiś resort znalazł się w "sytuacji szczególnie trudnej". Podkreślił jednak, że w niektórych resortach są pewne opóźnienia w realizacji programu.

Dziedziczak, pytany o powrót do rządu b. premiera Kazimierza Marcinkiewicza, powiedział, że wkrótce po urlopie otrzyma on propozycję wejścia do rządu. Zaznaczył, że przed zakończeniem przeglądu resortów trudno powiedzieć, jaka to będzie propozycja.

Według Gosiewskiego, udział premiera Marcinkiewicza w rządzie nie dotyczyłby jednak "żadnych kwestii koalicyjnych". Jak dodał, jego udział w rządzie wiązałby się z pracą w obszarze, za który - zgodnie z umową koalicyjną - odpowiedzialne jest PiS.

Pytany o ewentualne wejście do rządu Jana Rokity, Dziedziczak i Gosiewski podkreślili, że rozważania na ten temat mają w tej chwili "charakter abstrakcyjny".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane