Premier: Polska ma prawo zgłaszać w UE swoje postulaty

opublikowano: 19-06-2007, 08:11

Nie zgodzimy się na to, aby Polska była traktowana inaczej niż pozostałe państwa w Unii Europejskiej - zapewnił we  wtorek w radiowych "Sygnałach Dnia" premier Jarosław Kaczyński. "Wszystkie państwa mogą składać swoje propozycje. Nam odmówiono podmiotowości w UE. Nam odmówiono dyskusji nad naszymi postulatami. Polska się na to nie zgodzi. Chodzi o to, aby nas potraktowali w Europie normalnie" - powiedział premier. Szef rządu potwierdził, że podczas rozpoczynającego się w czwartek unijnego szczytu polska delegacja może zablokować prace nad wypracowaniem systemu liczenia głosów w  Radzie Unii Europejskiej.

Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska jest gotowa do debaty na ten temat, ale jej propozycje muszą być traktowane na równi z propozycjami innych krajów. Dodał, że innym krajom pozwolono na zgłoszenie swoich postulatów do przyszłego Traktatu Konstytucyjnego, a Polsce - nie. "Żeby nie wiem kto i co mówił, i jak nam groził - bo niestety, niektórzy nam grożą - to nie ma na co liczyć" - powiedział gość "Sygnałów Dnia".

Szef rządu zapewnił, że polska delegacja będzie dążyła do przeforsowania tak zwanego systemu pierwiastkowego jako korzystniejszego dla naszego kraju. W systemie tym głos każdego państwa jest obliczany na podstawie pierwiastka kwadratowego z jego liczby ludności. Polskie władze chcą, by zastąpił on system tzw. podwójnej większości. Premier uważa, że odwołuje się on do jasnej zasady, wedle której każdy obywatel ma taki sam wpływ na Unię Europejską.

Premier powiedział, że nie wiadomo jeszcze, kto pojedzie na czwartkowo-piątkowy szczyt do Brukseli. Zaznaczył, że prawdopodobnie do Brukseli poleci prezydent. W poniedziałek podczas wizyty w Baku podobną deklarację złożył prezydent Lech Kaczyński. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier: Polska ma prawo zgłaszać w UE swoje postulaty