Premier: Polska nie powinna spieszyć się z przyjęciem euro

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 29-11-2006, 16:23

Polska nie powinna spieszyć się z przyjęciem euro m.in. ze względu na niedoszacowanie wartości złotego, co sprzyja eksportowi - uważa premier .

Polska nie powinna spieszyć się z przyjęciem euro m.in. ze względu na niedoszacowanie wartości złotego, co sprzyja polskiemu eksportowi - uważa premier Jarosław Kaczyński.

"Jestem sceptyczny, jeśli chodzi o szybkie wprowadzenie euro. Uważam, że pośpiech w tej sprawie może nam bardzo zaszkodzić. Wprowadzenie w tej chwili euro to zdjęcie ochrony z polskiego eksportu. On rośnie w niebywałym tempie. Wszystko wskazuje, że przyszłym roku podwoimy jego wartość wobec roku 2004" - powiedział premier w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Dodał, że jeśli zostanie zdjęta ochrona z eksportu, to możemy mieć ogromne kłopoty, prowadzące m.in. do spadku płac w Polsce a co za tym idzie - spadku popytu. "Złoty jest w tej chwili niedoszacowany. Euro nie jest warte 4 zł, ono jest warte mniej" - powiedział premier.

"Euro musimy wprowadzić, ale możemy to zrobić, kiedy poziom rozwoju Polski i krajów UE będą do siebie zbliżone" - ocenił J. Kaczyński.

Na pytanie dziennikarzy, dotyczące wyboru prezesa NBP, J. Kaczyński powiedział, że kandydat na to stanowisko będzie wyznaczony przez prezydenta, a nie premiera.

"Wyraziłem kiedyś swoje przekonanie (o kandydacie na prezesa NBP - PAP), które trochę przesadnie urosło do bardzo ważnego faktu" - dodał premier.

Przed dwoma miesiącami premier - w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" - oświadczył, że ma kandydata na prezesa NBP. Nie wymienił jednak, kto to jest. Rynki zaczęły spekulować, że chodzi o prof. Urszulę Grzelońską z SGH. Kaczyński przyznał potem w wywiadzie dla TVP, że Grzelońska jest jedną z kandydatek do objęcia fotela prezesa NBP.

We wtorek szef kancelarii prezydenta Aleksander Szczygło powiedział PAP, że decyzja w sprawie kandydata na prezesa NBP zapadnie przed Świętami Bożego Narodzenia.(PAP)

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane