Premier proponuje rozpoczęcie dyskusji nad podatkiem liniowym

09-06-2003, 19:01

- Na razie proponuję rozpoczęcie dyskusji nad podatkiem liniowym. To nie jest perspektywa tego roku. O 2004 roku można rozważać, jeśli byłaby na to zgoda i wola polityczna – powiedział premier Leszek Miller w wywiadzie dla telewizji publicznej. Szef rządu liczy na poparcie przedstawionych w poniedziałek propozycji przez Radę Polityki Pieniężnej.

W czasie obrad Rady Krajowej SLD premier powiedział, że rząd rozważa możliwość wprowadzenia podatku liniowego. Planowane jest także przeniesienie części dotychczasowych kompetencji resortu finansów do resortu gospodarki.

- Ciekaw jestem, czy RPP zareaguje na nasze propozycje, ale jeśli nie, to w przyszłym roku o tej porze będzie nowa RPP, bo kończy się kadencja obecnej Rady i być może łatwiej będzie się porozumieć z nowym gremium, które może być bardziej elastyczne i bardziej podatne na argumenty, które padają zewsząd - powiedział premier Miller.

Zaznaczył, że ma świadomość iż z punktu widzenia zasad sprawiedliwości społecznej wprowadzenie jednej stawki podatkowej dla wszystkich nie jest trudne do podważenia. Z drugiej strony – jak powiedział – ‘powinniśmy się rozwijać i móc sprawiedliwie dzielić’.

Premier powtórzył, że nic nie wie o planach zdymisjonowania ministra finansów Grzegorza Kołodki, znanego ze sprzeciwu wobec postulatu wprowadzenia podatku liniowego.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier proponuje rozpoczęcie dyskusji nad podatkiem liniowym