Premier: przeanalizujemy, dlaczego nie podjęto działań na rzecz wydobycia krajowego gazu

Polska Agencja Prasowa SA
03-01-2006, 20:27

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd przeanalizuje, dlaczego w ciągu ostatnich czterech lat nie podjęto działań zmierzających do wydobycia krajowego gazu, choć jednocześnie w ostatnim czasie odkryto złoża gazu w woj. wielkopolskim i lubuskim.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd przeanalizuje, dlaczego w ciągu ostatnich czterech lat nie podjęto działań zmierzających do wydobycia krajowego gazu, choć jednocześnie w ostatnim czasie odkryto złoża gazu w woj. wielkopolskim i lubuskim.

    "Te zaniedbania będziemy analizowali. Polski gaz jest najtańszy" - powiedział premier we wtorek wieczorem na konferencji prasowej.

    Według Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), Polska mogłaby pokryć z krajowego wydobycia ponad 50 proc. zapotrzebowania na gaz ziemny. Potrzebne są jednak inwestycje związane z zagospodarowaniem złóż oraz budowa linii przesyłowych. Eksperci PIG uważają, że warto inwestować w polskie wydobycie, ponieważ jest znacznie tańsze od importu gazu.

    W pod koniec maja 2005 roku "Gazeta Lubuska", powołując się na ministerstwo Skarbu Państwa podała, że złoża polskiego gazu mogą sięgać nawet 900 miliardów metrów sześciennych.

    Według danych Instytutu na koniec 2004 roku, wydobycie gazu w 2004 r. wyniosło 5,2 mld m sześc., co stanowiło 43,2 proc. krajowego zapotrzebowania. Instytut nie ma jeszcze danych z 2005 roku.

    W 2004 r. import gazu wyniósł 6,2 mld m sześc., w tym 3,7 mld m sześc. pochodziło z Rosji, ok. 1 mld m sześc. z Kazachstanu i 0,6 mld m sześc. z Turkmenistanu.

    Według danych Instytutu, tzw. zasoby wydobywalne wynosiły na koniec 2004 roku 154,3 mld m sześc. i zwiększają się dzięki nowym odkryciom. Zasoby wydobywalne w już zagospodarowanych złożach wynosiły natomiast 127,7 mld m sześc., co stanowiło 82,7 proc. ogólnej ilości zasobów wydobywalnych. 

    W Polsce eksploatujemy 183 złoża. Gaz występuje głównie w Wielkopolsce i na południowym wschodzie kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier: przeanalizujemy, dlaczego nie podjęto działań na rzecz wydobycia krajowego gazu