Premier przekazał projekt budżetu na 2005 rok do Sejmu

opublikowano: 30-09-2004, 13:18

Premier Marek Belka w czwartek przekazał marszałkowi Sejmu Józefowi Oleksemu projekt ustawy budżetowej na 2004 rok. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na 14 października.

„To budżet, który zbliża nas do stabilizacji finansów publicznych. [...] „To budżet, który powinien zakończyć okres, w którym mówi się o kryzysie finansów publicznych” – powiedział Belka podczas uroczystości przekazania projektu w Sejmie.

Ten budżet podtrzymuje wzrost gospodarczy i poprawę na rynku pracy, dodał.

Projekt budżetu na 2005 rok, przyjęty przez rząd w ostatecznej postaci we wtorek, zakłada obniżenie deficytu budżetowego do 35,0 mld zł, czyli 3,7% PKB, z zapisanych na ten rok 45,3 mld zł. Dochody mają wynieść 173,74 mld zł, a wydatki – 208,74 mld zł. Rząd zapisał także wzrost PKB w wysokości 5,0%, średnioroczny wzrost inflacji o 3,0%, a stopę bezrobocia na koniec roku – 18,2% (wobec 19,1% w sierpniu 2004 r.), ale wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner oczekuje, że wyniesie ona poniżej 17,5%.

Belka powtórzył w czwartek, że budżet nie byłby możliwy w obecnym kształcie, gdyby nie zawierał efektów programu racjonalizacji wydatków publicznych.

Jedyna rzecz, która może zagrozić realizacji budżetu, to próba „doskonalenia” systemu podatkowego, dodał.

„Szczególnie obawiam się o zmiany dotyczące podatku VAT” – powiedział premier.

Dodał, że propozycje tzw. VAT-owskie są skrajnie niebezpieczne, gdyż mogą przez nie powstawać luki w systemie podatkowym.

Ewentualne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) będą neutralne dla budżetu, zapewnił.

maza/tom/mor

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier przekazał projekt budżetu na 2005 rok do Sejmu