Premier: przygotowanie budżetu na 2007 r. osiągnięciem rządu

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 20-10-2006, 11:49

Przygotowanie prospołecznego projektu budżetu, który zachowuje 30 mld zł deficytu, to jedno z najważniejszych osiągnięć rządu.

Przygotowanie prospołecznego projektu budżetu, który zachowuje 30 mld zł deficytu, to jedno z najważniejszych osiągnięć rządu - powiedział premier Jarosław Kaczyński na piątkowej konferencji prasowej, podsumowującej 100 dni działania rządu.

"Udało się, a to w istniejących warunkach nie było łatwe, przygotować budżet, który z jednej strony zachowuje rygor finansowany, mamy utrzymaną kotwicę - deficyt nie większy niż 30 mld zł, a z drugiej strony jest budżetem prospołecznym" - podkreślił premier.

Przypomniał, że projekt budżetu zakłada przywrócenie funduszu alimentacyjnego, przewiduje większe środki na szkolnictwo, naukę, ratownictwo medyczne, a także modernizację MSW.

W projekcie zapisano m.in. 1 mld zł na podwyżkę wynagrodzeń dla nauczycieli, zwiększenie o 300 mln zł wydatków na naukę oraz 400 mln zł na reaktywację funduszu alimentacyjnego. 2,8 mld zł będzie kosztować waloryzacja rent i emerytur, 1,2 mld zł więcej będzie kosztować ochrona zdrowia.

"Druga sprawa to trudna decyzja o rozdziale środków unijnych, o algorytmie, jaki ma być stosowany (w podziale pieniędzy na poszczególne województwa - PAP). To jest decyzja, która podtrzymuje zasadę solidarności, wspierająca te regiony kraju, które wyraźnie odstają od pozostałych" - powiedział J.Kaczyński.

Przyjęty przez rząd tzw. wariant pierwszy podziału unijnych pieniędzy zakłada, że 80 proc. unijnego wsparcia przypadnie wszystkim województwom - odpowiednio do liczby ludności. Pozostałe 20 proc. kwoty otrzymają te województwa, w których poziom PKB na jednego mieszkańca jest niższy niż 80 proc. średniej krajowej, a bezrobocie jest wyższe niż 150 proc. średniej krajowej.

Zgodnie z tym algorytmem, regiony najbardziej uprzywilejowane w podziale środków otrzymają średnio dwa razy więcej pieniędzy na mieszkańca, niż regiony o najniższym poziomie wsparcia.

Premier dodał, że powołano zespół, pod jego kierownictwem, zajmujący się rozdziałem środków UE.

Zaznaczył, że rząd przygotował także zmiany w ustawie o finansach publicznych, będące pierwszym etapem reformy finansów. Zgodnie z projektem ustawy, środki z UE zostaną włączone do budżetu. "To jest rozwiązanie najbardziej racjonalne" - powiedział.DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu