Premier: przygotowujemy uporządkowanie ksiąg wieczystych

12-06-2007, 17:28

Przygotowywane jest uporządkowanie ksiąg wieczystych na tych terenach, które przed II wojną światową znajdowały się w  granicach niemieckich - powiedział we wtorek premier Jarosław Kaczyński.

Nie wiadomo, ile nieruchomości w Polsce jest zagrożonych niemieckimi roszczeniami z powodu nieaktualnych wpisów w księgach wieczystych.

Zapadły już prawomocne wyroki, na mocy których polskie rodziny muszą opuścić domy i nieruchomości, ponieważ przeszły one w ręce dawnych właścicieli - obywateli Niemiec, tzw. późnych przesiedleńców. Na Warmii i Mazurach w sumie chodzi o 5 polskich rodzin - 22 osoby.

"Jest to trudna sprawa, ale chcemy to uporządkować" - podkreślił szef rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

W ocenie premiera, przygotowanie rozwiązania, dzięki któremu z ksiąg wieczystych zostaną usunięte nieaktualne wpisy o byłych niemieckich właścicielach jest trudnym problem prawnym. Jak zaznaczył, całą sprawę "trzeba zrobić tak, żeby trybunały europejskie nie miały podstaw do interwencji".

"Jeżeli ktoś 30 lat posiada, wydzierżawia jakąś nieruchomość, to ją przejmuje na zasadzie zasiedzenia, nawet jeżeli jest posiadaczem w złej wierze, a tutaj byli to posiadacze w dobrej wierze" - podkreślił J.Kaczyński. "Dlaczego sądy tego nie uwzględniają - tego nie wiem" - dodał.

"Sądy - mówił premier - to nie jest abstrakcyjna instytucja, tylko ludzie; zawsze się staramy to państwu uświadomić, że rozumowanie, iż coś pójdzie do sądu, to znaczy, że będzie rozważone obiektywnie i tylko w zgodzie z prawem, jest w polskich warunkach (...) nie do końca prawdą". "Oczywiście bardzo szanujemy tych sędziów, którzy potrafią dobrze wypełniać swoje funkcje" - dodał.

"Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, o przyczyny takiej postawy sędziów, to jest wielki problem polskiej świadomości, w szczególności tych grup, które określane są jako inteligenckie, bo to jak wiadomo jest kwestia sporna - kto w Polsce jest inteligencją a kto nie" - powiedział premier. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Premier: przygotowujemy uporządkowanie ksiąg wieczystych